Sezon przeziębień uważam za otwarty! Kicha duży, kaszle mały i wówczas warto mieć pod ręką sprawdzoną broń.
Przepisy na domowe syrop na kaszel na bazie cebuli znany jest od pokoleń. Stosowały go nasze prababki, gdy był mały dostęp do leków, ale przede wszystkim dlatego, że jest skuteczny. Olejki eteryczne cebuli pomagają rozpuścić wydzielinę zalegającą w gardle i oskrzelach, co ułatwia odkrztuszanie i oczyszczanie dróg oddechowych. Cebula jest bogata w witaminy A, B i C oraz jest ważnym źródłem kwasu foliowego, wapnia, fosforu, magnezu, chromu i żelaza. Cebula działa bakteriobójczo, antywirusowo oraz wspomagająco, dzięki czemu skutecznie skracamy przebieg przeziębienia.
Syropy na kaszel własnej roboty są tak równie skuteczne, jak apteczne specyfiki i zdecydowanie tańsze. Dodatkowo wytwarzane są na bazie naturalnych składników, dzięki czemu można bez obaw podawać je dzieciom.
Oczywiście przy długotrwałej chorobie i nasilających się objawach ZAWSZE należy zasięgnąć porady medycznej.
Domowy przepisy na syropy z cebuli jest nie zwykle prosty, mało pracochłonny i mamy go pod ręką po kilku godzinach.
Wersja podstawowa:
- 1-2 duże cebule
- 3-4 łyżek miód naturalny lub cukier biały, czy brązowy
- słoik
- 1-2 ząbki czosnku
- imbir
- cytryna
Syrop w sezonie chorobowym przygotowuje co dwa dni, dlatego obieramy najczęściej tylko jedną cebule. Do przygotowania zwykle wykorzystuje białą cebulę, lecz równie można stosować cebulę czerwoną. Jej łagodny smak chętniej tolerowany przez dzieci. Cebulę kroję na krajalnicy na krążki (ta metoda jest najszybsza i najmniej drażniąca), a następnie na nieco mniejsze części. Cząstki cebuli umieszczam w słoiku lub szklanki i zasypuje obficie cukrem lub częściej naturalnym miodem. Dodatkowo ugniatam nożem lub widelcem, dzięki temu szybkiej cebula puszcza sok. Całość odstaw w temperaturze pokojowej, pod przykryciem na około 3-5 godzin, aż cebula puści sok.
Tadam ... syrop z cebuli gotowy!
Opcjonalnie możemy do całości dodać pokrojony ząbek czosnku lub starty imbir i sok z cytryny.
Syrop podajemy 2-3 razy dziennie po jednej łyżce. Lekarze zalecają podawanie syropu dzieciom powyżej 1 roku życia, zawsze jednak należy mieć na uwadze złą tolerancję na miód lub czosnek. Syrop można przechowywać kilka dni w lodowce, ale osobiście robię syrop częściej w mniejszej ilości i mam pewność, że zawsze jest świeży.
Tematy powiązane "Nasza domowa apteczka - JESIEŃ"
Naturalny sposób na przeziębienie - sok z malin + KONKURS.
Pij tran i bądź zdrów jak ryba.
Inhalacje solankowe sposób na przeziębienie + KONKURS
Biorę udział w wyzwaniu - Dziecinne ...
Bardzo się cieszę, że
tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał.
Zapraszam do komentowania tu
lub na FB. Pozdrawiam!
Nie wiem czy odważyłabym się go spróbować :)
OdpowiedzUsuńTo chyba jako dziecko mało chorowałaś. Ja mogę śmiało powiedzieć, że to mój znienawidzony smak dzieciństwa :p A moje dzieciaki uwielbiają :)
UsuńDo dziś pamiętam jego smak :-) ponadczasowe lekarstwo na ból gardła i bardzo skuteczne
OdpowiedzUsuńDo dziś pamiętam jego smak :-) ponadczasowe lekarstwo na ból gardła i bardzo skuteczne
OdpowiedzUsuńPierwszy raz uraczył mnie syropem mój mąż, smak specyficzny, ale czego nie zrobi się dla efektu ;) Zwłaszcza kiedy można uniknąć aptecznych środków.
OdpowiedzUsuń