Zwiedzamy Twierdzę Zamość

wtorek, 4 września 2018

Nadszaniec Zamość
     Zamość już nieraz nas zauroczył malowniczym kamieniczkami, dostojnym ratuszem i klimatyczną atmosferą. Z roku na rok widać większe zainteresowanie turystyczne Zamościem, a my odkrywamy kolejne ciekawe miejsca.
     Fortyfikacje otaczające Zamość zbudowane w latach 1579-1618 na zlecenie Jana Zamoyskiego i były jednymi z największych na ziemiach polskich. Tworzyły nieregularny siedmiobok z siedmioma bastionami na narożach, oddalonymi od siebie o około 200 m, gdyż taki był zasięg ówczesnej artylerii. Oficjalnie prace przy budowie fortyfikacji zakończono w 1618 roku, ale były one stale modernizowane i dostosowywane do nowych wyzwań, tworząc znakomitą ochronę dla miasta. Oparły się oblężeniu kozackiemu, „potopowi” szwedzkiemu, wojskom rosyjskim, a w 1831 roku Zamość jako ostatni bastion został poddany w czasie powstania listopadowego. W 1866 roku podjęto decyzję częściowej likwidacji murów i wysadzono je w powietrze, a następnie zepchnięto do fos. Ocalały jedynie budynki, w tym nadszańce, w którym obecnie jest kilkadziesiąt sklepów, restauracja i ekspozycja muzealna. Na dużej części terenów pofortecznych utworzono planty oraz park miejski. Po wieloletniej renowacji fortyfikacje Twierdzy Zamość zostały udostępnione dla turystów. Dobrze zachowany nadszaniec i zrewaloryzowany bastion, to rzadki zabytek architektury militarnej.


Podziemna Trasa Turystyczna      Trasa licząca około pół kilometra zaczyna się na ul. Łukasińskiego 2, obok pasażu handlowego przylegającego do nadszańca. W kiosku przy pasażu można zakupić bilety - troszkę słaba informacja, a szkoda, bo trasa warta zobaczenia. Zwiedzanie turystów indywidualnych odbywa się pod okiem przewodnika, o pełnych godzinach oraz dodatkowo, co półgodziny w weekendy sezonowe, przy obecności minimum 3 osób. Trasa prowadzi galeriami strzeleckimi i kazamatami kurtyny, nadszańca i bastionu VII – największego z siedmiu bastionów broniących dostępu do zamojskiej twierdzy. Wąskie korytarze, liczne okienka strzelnicze, doskonale oddają klimat i przybliżają życie w twierdzy oraz rolę jaką pełniła. Maszerując korytarzami można napotkać płaskie makiety żołnierzy patrolującymi twierdzę. W południowej kazamacie, największym podziemnym pomieszczeniu możemy obejrzeć film okazujący historię Twierdzy Zamość w czasach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego.

Cena wstępu:
Trasa Podziemna z przewodnikiem
- bilet normalny 10zł - bilet ulgowy 7 zł - bilet rodzinny 25zł
Warto pamiętać, że bilet wstępu na Trasę upoważnia również do wejścia na Taras Widokowy.
Bilety można również zakupić przez stronę internetową http://www.nadszaniec.zamosc.pl/rezerwacje/0/1/
Projekcja filmu


 Wystawa w Nadszańcu

     W Nadszańcu można zobaczyć ekspozycję: "Historia garnizonu twierdzy zamojskiej XVII – XIX wiek, umundurowanie i uzbrojenie". Mały łyk historii dostępny jest bez dodatkowych opłat. Obejrzymy tam broń, pojazdy wojskowe, różne plansze informacyjne i manekiny prezentujące umundurowanie wojskowe.Taras Widokowy

     Na Nadszańcu znajduje się Taras Widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. Dodatkową atrakcją jest również kolekcja armat, które można dokładnie obejrzeć i dotknąć.

Cena wstępu: Taras Widokowy – bilet 2,50 zł
Dodatkowe atrakcje

     Na Strzelnicy Artyleryjskiej zlokalizowanej przy bastionie VII można odpłatnie strzelać z armaty ok. 30-80 zł, strzelać z łuku ok. 5 zł oraz zakupić pamiątki. Zobaczymy tam również makiety żołnierzy, armaty i elementy wojskowej obrony.


POLECAMY *****
     Fantastyczna lekcja historii - fortyfikacje, podziemia, armaty i wiele więcej, czyli Nadszaniec Zamość. Siedmiolatek chciał zostać w podziemiach, pięciolatka z wielką pasją przygotowywała armatę do wystrzału.  Dzieciaki zachwycone, rodzice też, a wszystko w przystępnej cenie. Zamość zyskał kolejną ciekawą atrakcję turystyczną, która warto zwiedzić.

Więcej o trasie turystycznej Bastionem VII i Nadszańcem - http://www.nadszaniec.zamosc.pl/pl/page/4/trasa.html oraz o twierdzy http://twierdza.zamosc.pl/

#turystycznarodzinka
https://www.mamadoszescianu.pl/2018/02/turystyczna-rodzinka-2018.html

 Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał.
 Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!6 komentarzy:

 1. Tam mnie jeszcze nie było, mam nadzieję, że w przyszłe wakacje nadrobię te zaległości:D
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale super! Uwielbiam takie miejsca!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda na mega wciągającą i absorbującą wycieczkę

  OdpowiedzUsuń
 4. Aż wstyd przyznać, ale mieszkam tak blisko Zamościa i jeszcze nigdy tam nie byłam. Chyba czas najwyższy nadrobić stracony czas ;)

  W wolnej chwili zapraszam serdecznie do siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super! Mój syn był wiosną na wycieczce szkolnej w tamtych rejonach :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zamość jest przepiękny. Byłam tam bardzo dawno temu. Chętnie go znów odwiedzę.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia