Lubisz kosmetyki? Chcesz poznawać nowości? Jesteś łowczynią okazji, która równie chętnie uzupełni swój budżet? Zostań Konsultantką Avon i korzystaj z wielu dodatkowych możliwości. Oszczędzaj na zakupach, zamawiaj produkty ze zniżką i z dostawą bezpośrednio do domu. Zarejestruj się na Konsultantka.pl Avon całkowicie za darmo i ciesz się kosmetykami w super niskich cenach. Rejestracja AVON jest szybka i bezproblemowa, a dalsza współpraca zależy tylko od Ciebie. Nie masz żadnych zobowiązań, to dodatkowe zajęcie, które możesz wykonywać w czasie wolnym. Dołączając do Avon jako konsultantka i pracuj na własnych zasadach.

Lapbook - Cywilizacje Indii i Chin

środa, 5 stycznia 2022

 

Dziś kilka słów o kreatywnym zdobywaniu wiedzy, czyli robimy lapbook na temat początków i rozwoju cywilizacji. 

Co to jest lapbook?

     Lapbook to kreatywne zaprezentowanie wybranych wiadomości na określony temat. Zazwyczaj jest to książka lub teczka, w której informacje przedstawione są w formie  ruchomych, rozkładanych elementów, otwieranych okienek z wykorzystaniem rysunków, wykresów oraz krótkich tekstów. Lapbook może zawierać również pytania i zagadki w różnej formie np. układanek.
     Lapbook idealnie nadaje się do poznawania nowych terminów, jak również do tworzenia podsumowań większych partii materiałów. Lappboki nie tylko mogą być wykorzystywane w nauce szkolnej, ale mogą być świetnym sposobem przedstawienia różnych zagadnień.  Można stworzyć lapbook np. o ulubionym filmie, sławnym sportowcu  lub rasie psów.     
     Mimo, że przygotowanie lapbooków jest pracochłonne, to już na etapie tworzenia nabywana jest wiedza. Dobrze zaplanowany lapbook ma olbrzymią przewagę nad klasycznym słowem pisanym, z którym uczeń spotyka się w codziennej nauce. Przede wszystkim kreatywne dzieło wzbudza ciekawość do zdobywania wiadomości. Poza tym zawsze można dokleić kolejną kartkę i w nieskończone rozszerzanie zawartości lapbooka.
     Nie można również zapomnieć, że przygotowanie tak kreatywnej pracy, to świetny sposób na rozbudzanie talentów plastycznych oraz twórcze spędzenie czasu. 

Jak zrobić w domu lapbook?

     Tak naprawdę nie ma jednego przepisu na wykonanie lapbooka. Każdy może wybrać dla siebie odpowiednią formę. Bazą może być zwykły brystol, gotowa teczka lub pudełko. Dodatkowo potrzebne są: kolorowy papier, klej, nożyczki, pisaki, krętki oraz elementy ozdobne. Można skorzystać z wycinków gazet lub wydrukowanych grafiki, zdjęcia i kolorowanki.


Klasa 5 

Przedmiot: Historia 

Temat: Cywilizacje Indii i Chin 

     Bazę naszego lapbooka tworzą dwie kartki techniczne A3 sklejone i złożone w formie otwieranego okna. Na stronie głównej wykorzystaliśmy flagi Indii oraz Chin na podstawie kolorowanek ze strony e-kolorowanki.eu. 

Wiadomości przedstawiliśmy w formie:

- własnoręcznie złożonej koperty z informacjami na temat Indii. Wyjaśnia pojęć hinduizm, wedy, buddyzm, 

- rozkładanej wklejki na temat cyfr arabskich, systemu kastowego, Terakotowej armii, 

- książeczki na temat Jedwabnego Szlaku, 

- wklejek z ruchomymi elementami na temat pisma chińskiego,

- wyciąganych kartek z pytaniami na temat Muru Chińskiego. 

     W lapbooku znajdują się również mapy, diagram, zdjęcia i kolorowanki wydrukowane z podręczników oraz internetu. Informacje pochodzą z podręczników do historii. 

A oto efekt 😀 Wykonaliście kiedyś lapbooka? 

Bardzo się cieszę, że tu jesteś! 
Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał. 
Zapraszam do komentowania.
 Pozdrawiam!

7 komentarzy:

 1. Nigdy nie rbiłam czegoś podobnego, ale widzę że jest to cąłkiem fajny sposób na naukę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy raz spotykam się z tym słowem. Twój post ma walory edukacyjne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiedziałam, że tak to się nazywa, ale już w szkole podstawowej takie mini publikacje przygotowywałam. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za ten artykuł! Fajna sprawa koniecznie trzeba przetestować :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetnie wykonany lapbook na pewno skorzystam ze wskazówek gdy moja córka będzie miała pracę domową.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super sprawa, warto skorzystać i zrobić samemu

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny pomysł na nowoczesne narzędzie edukacyjne dla dzieci. Wiadomo, że im bardziej atrakcyjna jest forma podania wiedzy, tym chętniej dzieci ją przyswajają. A jak jeszcze uda się zaangażować malucha do stworzenia takiego dzieła, to już w ogóle bombowo:)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia