Lubisz kosmetyki? Chcesz poznawać nowości? Jesteś łowczynią okazji, która równie chętnie uzupełni swój budżet? Zostań Konsultantką Avon i korzystaj z wielu dodatkowych możliwości. Oszczędzaj na zakupach, zamawiaj produkty ze zniżką i z dostawą bezpośrednio do domu. Zarejestruj się na Konsultantka.pl Avon całkowicie za darmo i ciesz się kosmetykami w super niskich cenach. Rejestracja AVON jest szybka i bezproblemowa, a dalsza współpraca zależy tylko od Ciebie. Nie masz żadnych zobowiązań, to dodatkowe zajęcie, które możesz wykonywać w czasie wolnym. Dołączając do Avon jako konsultantka i pracuj na własnych zasadach.

Otoczeni przez psychopatów - Thomas Erikson

wtorek, 5 czerwca 2018


   Otoczeni przez psychopatów, to drugi z serii psychologicznych poradników autorstwa szwedzkiego pisarza Thomasa Eriksona. Pierwszy tytuł Otoczeni przez idiotów został okrzyknięty najpopularniejszy skandynawski poradnik ostatnich lat. Po jego olbrzymim sukcesie przyszła pora na zdemaskowanie otaczających nas psychopatów.
     Według autora psychopaci są wśród nas i można ich spotkać częściej, niż zdajemy sobie z tego sprawę - w pracy, wśród bliskich i o zgrozo w naszych rodzinach. Pracują, działają i perfekcyjnie potrafią wzbudzić zaufanie innych i często usypiają nasz wewnętrzny alarm. Autor pokazuje nam, jak rozpoznać ich manipulację i obronić się przed niszczycielskim działaniem.


Autor: Thomas Erikson
Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 18.04.2018
Liczba stron: 256
Oprawa: miękka
 Cena: 39,90 zł

      W pierwszych rozdziałach autor przedstawia ogólne zagadnienia na temat psychopatów, kim są, jak manipulują innymi. Opisuje również przykłady z własnego życia, gdy natknął się właśnie na taki typ ludzi oraz odnosi się do osób ogólnie znanych z polityki, czy z historii. W następnych rozdziałach autor dokonuje podziału na cztery typy osobowości według systemu DISA. Według tej typologii człowieka można zaliczyć do jednej z grup, które zostały oznaczone kolorami - czerwonym, zielonym, żółtym i niebieskim. Każdemu typowi osobowości przyporządkowano odpowiednie cechy charakteru. Jak wskazuje jednak autor mało jest osób "jednokolorowych", a większość z nas jest mieszanką kilku kolorów. Po pełną charakterystykę poszczególnych grup autor odsyła do pierwszej części serii, ponieważ w tej odnosił się głównie do tematu psychopatów. W kolejnych rozdziałach Erikson opisuje szczegółowo kolejne typy odwołując się do życiowych przykładów. Przedstawia psychopatycznych szefów, pracowników, żony i mężów, opisuje główne strategie działania psychopatów oraz podpowiada jak z nimi walczyć. Muszę przyznać, że to dość ciekawa część książki podobnie jak rozdział dotyczący technik manipulacyjnych. Automatycznie staramy się odnaleźć w życiu poszczególne typy osobowości i techniki jakimi się posługują. Autor nie pozostaje jednostronny, ponieważ równie szczegółowo podpowiada poszczególnym typom według DISA, jak sami są manipulowani przez psychopatów. Opisuje ich słabości i pomogą wzbudzić czujność na określone zachowania, dzięki konkretnym przykładom.
 Nie mam zamiaru was straszyć ani namawiać do podejrzliwości wobec świata, Wprost przeciwnie. Chcę was nauczyć, komu ufać, a kogo podejrzewać o niecne zamiary i kłamstwa.*
 

     Książka Eriksona nie należy do literatury naukowej, napisana jest prostym językiem, co może być dla wielu mankamentem, ale myślę, że inni dostrzega w tym dużą zaletę. Autor przygotował pozycję dla czytelników nie związanych z psychologią, co mnie osobiście nieco przeraża. Co jeśli informacje nie zostaną wykorzystane do obrony, a do ataku na innych? W swojej książce autor powołuje się na różnorodne badania oraz przedstawia poglądy szerokiej grupy psychologów, jednak brak w niej bibliografii. Cała kompozycja natomiast jest przejrzysta, wypunktowania, podsumowania ułatwiają lekturę. Ciekawym zabiegiem są również cytaty na początku każdego rozdziału. Nie zdołałam wprawdzie przeczytać książki za jednym posiedzeniem, kilkakrotnie do niej musiałam wracałam, ale myślę, że jeszcze do niej zajrzę, bo przecież jesteśmy otoczeni przez psychopatów.

*fragment "Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpoznać tych, którzy Tobą manipulują" str. 26

Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał. 
Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!

4 komentarze:

 1. Już sam tytuł bardzo mnie zainteresował chętnie przeczytałabym tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawi mnie ta książka ze względu na moje osobiste przeżycia pozdrawiam i zapraszam
  https://desa17.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo intrygująca seria, muszę jej poszukać!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Śmiechy hihy, ale nasza decyzja o zakupie takich rzeczy -https://www.eltrox.pl/systemy-alarmowe.html
  też nie była przypadkowa. Czasy są, jakie są. Dbałości o bezpieczeństwo nigdy za wiele.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia