Lubisz kosmetyki? Chcesz poznawać nowości? Jesteś łowczynią okazji, która równie chętnie uzupełni swój budżet? Zostań Konsultantką Avon i korzystaj z wielu dodatkowych możliwości. Oszczędzaj na zakupach, zamawiaj produkty ze zniżką i z dostawą bezpośrednio do domu. Zarejestruj się na Konsultantka.pl Avon całkowicie za darmo i ciesz się kosmetykami w super niskich cenach. Rejestracja AVON jest szybka i bezproblemowa, a dalsza współpraca zależy tylko od Ciebie. Nie masz żadnych zobowiązań, to dodatkowe zajęcie, które możesz wykonywać w czasie wolnym. Dołączając do Avon jako konsultantka i pracuj na własnych zasadach.

Góry, zamki i woda, czyli Jezioro Czorsztyńskie

niedziela, 28 sierpnia 2016

Zalew Czorsztyński to sztuczny zbiornik utworzony na rzece Dunajec poprzez budowę zapory pomiędzy Pieninami Spiskimi i Właściwymi. Budowę rozpoczęło w 1970 roku i wywoływała przez lata wiele kontrowersji wśród mieszkańców oraz ekologów.

Najważniejszą jej funkcją jest ochrona przeciwpowodziowa doliny Dunajca, co potwierdziła w pierwszym roku swojego działania w czasie wielkiej powodzi w 1997 roku. Obecnie zbiornik oraz zapora w Niedzicy przyciągają swoimi atrakcjami mnóstwo turystów. Obszar rolniczy przekształcił się w turystyczny region zapewniający możliwość kąpieli, żeglowania, wędkowania i nurkowania.


Zapora wodna w Niedzicy jest najwyższą w Polsce zaporą ziemną, które funkcja jest również produkcja energii elektrycznej. Pomieszczenia technologiczne elektrowni są dostępne do zwiedzania z przewodnikiem, podobnie jak podziemny tunel w skale.
Na koronie zapory można obejrzeć malowidła 3D autorstwa Ryszarda Paprockiego i Zbigniewa Wojkowskiego zatytułowanego „Moc Żywiołów”. Trójwymiarowe dzieło ma aż 34 metry długości i zostało namalowane na początku 2011 roku.

Linia brzegowa Zalewu Czorsztyńskiego ma długość  29,7 km i jest bardzo urozmaicona, pełna zatoczek.  Na brzegach jeziora znajduje się kilka przystani żeglarskich, a latem odbywają się tu regaty. Niezwykłą atrakcją jest rejs po jeziorze statkiem kawiarnią o nazwie "Harnaś", gondolami "Czorsztynianka" lub statkiem "Halny" i "Dunajec", które kursują pomiędzy zamkami.

Brzeg zachęca również do plażowania oraz do uprawiania sportów wodnych. Istnieje kilka miejsc plażowych. W Niedzicy Zamek istnieje niewielka plaża z kąpieliskiem strzeżonym "Zamajerz". Na plaży, niestety piasku jak na lekarstwo, znajdują się tam natomiast pole biwakowe, wypożyczalnia sprzętu wodnego, punkt gastronomiczny, boisko do siatkówki plażowej, parking i toalety.Zamek w Niedzicy,  dawniej Zamek Dunajec to średniowieczna warownia słynąca z legendy o Brunhildzie – Białej Damie oraz skarbu ukrytego w podziemiach przez inkaskich zbiegów. Zamek udostępniony jest dla zwiedzających, gdzie można podziwiać komnaty zawierające ekspozycje związane z historią zamku oraz wyposażeniem siedziby szlacheckiej.


Po przeciwległej stronie Dunajca nad skarpą jeziora wznoszą się ruiny gotyckiego Zamku w Czorsztynie.


Biorę udział w wyzwaniu:


https://myshowelove.wordpress.com/2016/05/31/gdzie-nogi-poniosa-zapowiedz/


Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał.
 Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!

5 komentarzy:

  1. Piękne widoki❤ A zamek robi wrażenie ;) może kiedyś uda się zobaczyć na żywo ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jezioro bardzo mi się podoba, jakie tam są widoki! Na pewno i do nurkowania gratka dla zajmujących się tym sportem. Na https://solarmarine.pl/ można zakupić szybko potrzebny sprzęt, może i ja się kiedyś odważę zejść pod wodę i zobaczyć co tam na dnie się ukrywa?

    OdpowiedzUsuń
  3. Łódek w takich miejscach zdecydowanie nie brakuje. Wiele osób na różnych jeziorach posiada również swoje łódki i dowiedziałem się, że istnieje coś takiego, jak laweta podłodziowa . Potrzebna usługa dla osób, które nie posiadają swojej przyczepy podłodziowej, a potrzebują przewieźć łódkę z miejsca na miejsca. Nie ukrywam, że jeszcze nie widziałem konkretnej oferty, ale myślę, że warto poszukać i z takich usług korzystać. A może ktoś chciałby sam oferować takie usługi.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia