Lubisz kosmetyki? Chcesz poznawać nowości? Jesteś łowczynią okazji, która równie chętnie uzupełni swój budżet? Zostań Konsultantką Avon i korzystaj z wielu dodatkowych możliwości. Oszczędzaj na zakupach, zamawiaj produkty ze zniżką i z dostawą bezpośrednio do domu. Zarejestruj się na Konsultantka.pl Avon całkowicie za darmo i ciesz się kosmetykami w super niskich cenach. Rejestracja AVON jest szybka i bezproblemowa, a dalsza współpraca zależy tylko od Ciebie. Nie masz żadnych zobowiązań, to dodatkowe zajęcie, które możesz wykonywać w czasie wolnym. Dołączając do Avon jako konsultantka i pracuj na własnych zasadach.

NIGDY WIĘCEJ WOJNY - lekcja historii

środa, 31 sierpnia 2016


Wszystko zaczęło się 1 września 1939 r. o godzinie 4:48, kiedy pancernik „Schleswig-Holstein” otworzył ogień w kierunku Westerplatte. Przez kolejne siedem dni obrońcy odparli dwa szturmów, zabijając i raniąc kilkudziesięciu Niemców. W końcu jednak musieli skapitulować...


     Zwiedzając całą rodziną Gdańsk postanowiliśmy również w planie uwzględnić bardzo ważny punkt dla każdego Polaka - Westerplatte. Wstyd się przyznać, że byłam tam po raz pierwszy, ale z drugiej strony jeszcze bardziej mnie ten fakt motywował. Nie czytałam wcześniej przewodników, nie bardzo wiedziałam czego się spodziewać. Dla wszystkich, którzy tam nie byli mogę napisać jedno - koniecznie musicie to zmienić.

      Na Westerplatte panuje niemal rodzinna atmosfera, wielu odwiedzających, dzieci na rowerkach lub w wózkach. Można również skorzystać z transportu tamtejszymi samochód o napędzie elektrycznym.  Jednocześnie teren jest niesamowity, niewiarygodnie oddający historie, która tam miała miejsce. Stare drzewa, tajemnicze i monumentalne, ruiny dawnych budynków, a wygodny szeroki deptak prowadzi nas do samego pomnika Pomnik Obrońców Wybrzeża.

     Na szlaku turystycznym "Westerplatte" napotkamy wiele obiektów wartych odwiedzenia, ale najmłodszym można pokazać te najbardziej ważne i odpowiednie do wieku. Z pewnością do nich zaliczyłabym, czołg T - 34, cmentarz Obrońców, Wartownia nr I, ruiny Nowych Koszar, Pomnik Obrońców Wybrzeża.

     Jedynym ocalałym budynkiem na Westerplatte jest Wartownia Nr 1, będącą obecnie Oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Obiekt ten  można zwiedzać codziennie od 1 maja do 30 września w godzinach od 9.00 do 16.00. 

    Budynek koszarowy otwarty jest dla zwiedzających, a przed jego ruinami znajdują się tablice z wszystkimi nazwiskami obrońców Westerplatte.


     Ciężko opowiadać dzieciom o wojnie, wiadomo dla nich to pojecie abstrakcyjne. I oby tak zawsze było! Jednocześnie ruiny Nowych Koszar, w których można obserwować dziury po pociskach, pozwala przybliżyć te ciężkie chwile dla naszego narodu. Ten obiekt wywarł olbrzymie wrażenie na moich przedszkolakach. Było mnóstwo pytań, zaskakujących, dziecinnych, ale również bardzo wzruszających i głębokich jak na maluchy.


     Ostatnim naszym punktem był oczywiście Pomnik Obrońców Wybrzeża. Ma wysokość 23 metrów, składa się z 236 bloków granitowych i robi niesamowite wrażenie. Budowa pomnika trwała 2 lata i upamiętnia polskich obrońców wybrzeża.


    Westerplatte to idealne miejsce ma rodzinne spacery oraz doskonała okazja na poznanie historii wśród zieleni i pięknych widoków. Dziś mogę napisać, Westerplatte to obowiązkowy punkt w Gdańsku, zwiedzający z pewnością nie będą rozczarowani.

Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał.
 Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!

3 komentarze:

 1. Cudowne miejsce bylam ta rok temu , jestem wielką fascjonatka wojny swiatowej II ;)
  https://gabrysiowetestowaniee.blogspot.com/2016/09/domowe-odzywienie-soraya-ideal-beauty.html?showComment=1472793533187#c5603954985507238047

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym, aby nie tylko Polska zastosowała się do tego sloganu. Niestety, trzeba mieć świadomość, ze "wojna jest tylko przedłużeniem polityki innymi środkami" (C. von Clausevitz), i istnieją państwa, dla których priorytetem jest udowodnienie swojej wielkości właśnie poprzez rozwój przemysłu militarnego i szukanie dla niego rynków zbytu.
  Pozdrawiam,
  Normxcore

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie zawsze takie zwiedzania wzruszają ....

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia