Lubisz kosmetyki? Chcesz poznawać nowości? Jesteś łowczynią okazji, która równie chętnie uzupełni swój budżet? Zostań Konsultantką Avon i korzystaj z wielu dodatkowych możliwości. Oszczędzaj na zakupach, zamawiaj produkty ze zniżką i z dostawą bezpośrednio do domu. Zarejestruj się na Konsultantka.pl Avon całkowicie za darmo i ciesz się kosmetykami w super niskich cenach. Rejestracja AVON jest szybka i bezproblemowa, a dalsza współpraca zależy tylko od Ciebie. Nie masz żadnych zobowiązań, to dodatkowe zajęcie, które możesz wykonywać w czasie wolnym. Dołączając do Avon jako konsultantka i pracuj na własnych zasadach.

Duchowe życie zwierząt - Peter Wohlleben

wtorek, 11 kwietnia 2017

Przedpremierowo w naszej biblioteczce domowej zagościła kolejna, po fantastycznej pozycji "Sekretne życie drzew", książka Petra Wohllebena ukazująca tym razem tajemniczy świat fauny.

Czy wiecie co to jest korowódka dębówka ?
Ja nie wiem, ale jeśli zapytalibyście mojego dziesięciolatka, to Wam odpowie:

"Nocny motyl zamieszkujący lasy dębowy. Posiadający trujące włoski, roznoszone przez wiatr i wywołujące podrażnienia u ludzi i zwierząt. "
W między czasie sześciolatek opowie Wam o tym, jak komunikują się drzewa w czasie zagrożenia i jakie znaczenie mają grzyby w ich życiu. Całą tą wiedzę zdobyli, dzięki kilkukrotnemu, niczym nieprzymuszonemu przesłuchaniu audiobooka "Sekretne życie drzew." Gdy na polskim rynku miała pojawić się kolejna książka Petra Wohllebena wiedziałam, że musi się ona również pojawić w naszym domu.

Tytuł: Duchowe życie zwierząt
Autor:Peter Wohlleben
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 12.04.2017
Liczba stron: 256
Oprawa: twarda
Format: 136 x 205mm
Cena okładkowa: 34,90 zł
Kategoria: Bestsellery


Zwierzęta towarzyszą człowiekowi od tysiącleci, są naszymi obrońcami, przewodnikami, dają nam wsparcie i zapewniają nasz byt w bardzo szerokim spektrum. Warto więc dowiedzieć się o nich nieco więcej i może dzięki temu spojrzymy na przyrodę z zupełnie innej, nowej perspektywy.


Peter Wohlleben, niemiecki leśnik, wnikliwy obserwator i miłośnik przyrody w swojej kolejnej książce opisuje nieznane aspekty z życia zwierząt dziko żyjących oraz udomowionych przez człowieka. Książka "Duchowe życie zwierząt" otwiera przed nami kolejne stopnie wtajemniczenia w drodze do poznania świata przyrody, która częścią jesteśmy my sami. Peter Wohlleben prezentuje różne zachowania zwierząt, które w wielu przypadkach są podobne do uczuć i doznań ludzi. Autor stworzył w pewnym sensie "telenowelę zwierzęcą", pełną uczuć, zdrad, kłamstw, spisków, kradzieży i zbrodni. 
Jeżeli myślałeś, że te pojęcia są zarezerwowane tylko dla człowieka?
To byłeś olbrzymim błędzie.
Okazuje się, że nie! Są one również spotykane w świecie zwierząt.

Niektóre przykłady mogą wydawać się niesamowite, a nawet nierealne, ale myślę, że dla osób poszukają ciekawostek, to będzie doskonała okazja do dalszych poszukiwań i refleksji.

"Jeżeli samczyk po powrocie do gniazda nie zastaje w nim samiczki, to wydaje z siebie okrzyk alarmowy. Samiczka jest przekonana, że nadciąga niebezpieczeństwo, i najkrótszą drogą frunie do gniazda. Samczyk podnosi fałszywy alarm, by powstrzymać samiczkę od skoków w bok podczas jego nieobecności."

Autor opisuje swoje spostrzeżenia, często poparte najnowszymi badaniami naukowymi. Głównym celem książki jest pomoc w zrozumieniu otaczającego nas. Stąd fakty naukowe przekazane w sposób lekki, opisowy, przemawiający do szerokiego grona odbiorców. Książka zachęca do prowadzenia obserwacji w każdym miejscu, w którym jesteśmy - w lesie, na łące, w zagrodzie. Okazuje się, że z zatłoczonym mieście, jak tylko się na chwilę zatrzymamy możemy odkryć fascynujący świat zwierząt. U wiewiórczej mamy możemy podpatrzyć olbrzymią troskę o potomstwo do granic sił. A od sójek nauczyć się zapobiegliwości i pracowitości w zaspokojeniu pokarmu dla potomstwa. Peter Wohlleben pokazuje, ile tracimy, spędzając czas przed monitorem lub telewizorem. Autor zwraca również uwagę jak ludzie zmieniają i często niekorzystnie wpływają na świat zwierząt. Jednocześnie nie zmusza do rezygnacji z ich użytkowania, a jedynie do większego szacunku do świata ożywionego, czy to zwierząt, czy roślin. 

"Bobry wyszukują sobie partnera na całe życie i pozostają z nim razem nawet przez dwadzieścia lat. Ich dzieci też się nie wyprowadzają, lecz mieszkają wraz z rodzicami w przytulnych żeremiach nad wodą."

Książkę oczywiście polecam miłośnikom przyrody, ale również wszystkim pragnącym poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą, chcącym poznać ciekawostki, dzięki którym będą mogli zabłysnąć w towarzystwie. Uważam, że książkę można również podsunąć starszym dzieciom rządnym wiedzy o świecie, aby mogli zgłębić się w sekrety toczącego się obok nich życia. Pozycja została wydana w dwóch wersjach: książkowej oraz przepięknej wersji ilustrowanej z twardą oprawą i przepięknymi zdjęciami.

 Za fascynująca spotkanie ze światem zwierząt dziękuję:

 http://www.taniaksiazka.pl/messi-atomowa-pchla-luis-miguel-pereira-p-728964.html

Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał. 
Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!

6 komentarzy:

 1. Świetna recenzja, koniecznie muszę kupić obie pozycje :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Czeka w prezencie dla dziadka. Nie sądziłam, że może zainteresować i młodsze pokolenie od nas ... Muszę przeczytać chociaż trochę Młodemu ... zobaczymy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze warto spróbować,ja również nie sądziłam, że sześciolatek będzie chciał słuchać, a co najważniejsze dużo zrozumie i zapamięta. Miłej lektury ☺️

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Po przeczytaniu książki życzliwszym okiem patrze na krukowate ( zawsze patrzyłem życzliwie teraz z większą sympatia ) może nie są najpiękniejsze, nie potrafią śpiewać ale są inteligentne i mają zasady :) . Świetna książka dla każdego

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia