Lubisz kosmetyki? Chcesz poznawać nowości? Jesteś łowczynią okazji, która równie chętnie uzupełni swój budżet? Zostań Konsultantką Avon i korzystaj z wielu dodatkowych możliwości. Oszczędzaj na zakupach, zamawiaj produkty ze zniżką i z dostawą bezpośrednio do domu. Zarejestruj się na Konsultantka.pl Avon całkowicie za darmo i ciesz się kosmetykami w super niskich cenach. Rejestracja AVON jest szybka i bezproblemowa, a dalsza współpraca zależy tylko od Ciebie. Nie masz żadnych zobowiązań, to dodatkowe zajęcie, które możesz wykonywać w czasie wolnym. Dołączając do Avon jako konsultantka i pracuj na własnych zasadach.

Wieża widokowa na Magurkach

wtorek, 25 sierpnia 2020


     W 2015 roku w Gorcach i Beskidzie Sądeckim wybudowano 4 wieże widokowe. Po udanej wizycie na wieży widokowej na Lubaniu marzyliśmy o powrocie na szlaku. Na celownik obraliśmy tym razem wieżę na Magurkach.


Magurki - piękne i nieodkryte 

       Magurki to przepięknie położony szczyt w Gorcach o wysokości 1108 m n.p.m, znajdujący się pomiędzy dolinami potoków Duże Jaszcze i Potoku Forędówki w Ochotnicy Górnej. Nazwa pochodzi z języka wołoskiego i oznacza „wolno stojący masyw górski”. Szczyt mało popularny skrywa wiele tajemnic dla wędrowców. Na Magurki prowadzą wytyczone ścieżki dydaktyczne - Ścieżka przyrodnicza Dolina Potoku Jaszcze oraz Szlak Kultury Wołoskiej. Trasy dobrze oznakowanie drewnianymi słupami, tabliczkami informacyjnymi oraz z miejscami do wypoczynku.


      Na naszą wędrówkę wybraliśmy zieloną ścieżkę edukacyjną Dolina potoku Jaszcze prowadzącą przez miejsce katastrofy amerykańskiego bombowca, przełęcz Pańska Przechyłka, aż do wieży widokowej.
      Przechodząc przez stylową bramę wyznaczającą umowną granicę Gorczańskiego Parku Narodowego przenieśliśmy się w wspinały leśny klimat - wilgotny, pachnący ściółką i grzybami. Wyjątkowo cichy, prócz szumu strumyka nie było słychać żadnych ptaków i oczywiście ludzi. Po drodze mijamy przygotowane miejsce obserwacji płazów i owadów wodnych - Zbiornik dla płazów.

Miejsce katastrofy amerykańskiego bombowca B-24 J „Liberator”

     Po nieco bardziej wymagającym podejściu schodami, leśnym przejściu zarośniętą ścieżką dochodzimy do sporej atrakcji - miejsca katastrofy bombowca z czasów II wojny światowej. Samolot z 10-osobową załogą rozbił się 18 grudnia 1944 r.  W rocznicę katastrofy odtworzono fragment kadłuba samolotu, zarys skrzydła oraz przygotowana wyczerpujące tablice informacyjne. W pobliżu znajdziemy ławeczki oraz szałas turystyczny. „Uroczysko pamięci” to prawdziwa gratka dla interesujących się tematyką lotnictwa i historią II wojny światowej, to także wspaniałe miejsce odpoczynku i edukacji.


Przełęcz Pańska Przechyłka

Wieża widokowa na Magurkach 


      Po przejściu przez przełęcz Pańska Przechyłka pozostało jeszcze niewielkie podejście i po kilkunastu minutach wędrówki dochodzimy do wieży widokowej. Jest to obiekt konstrukcji drewnianej z obudowaną klatką schodową i pomostem widokowym, z którego możemy podziwiać wspaniałe widoki. Przy dobrej widoczności panorama obejmuje Gorce, Tatry i oczywiście możemy dostrzec trzy pozostałe wieże widokowe wybudowane przez gminę Ochotnica. Na pietrze widokowym zamontowano tablice informacyjne, a na dachu wieży zamontowano kamery internetowe, dzięki czemu można na bieżąco śledzić panoramę  http://www.ochotnica.pl/pl/514/0/kamery-online.html


Nasza wędrówka na Magurską wieżę 

      Na szlaku czekała na nas cisza, spokój i cudowna letnia pogoda. To wspaniałe miejsce dla osób ceniących sobie indywidualne wędrówki, bez tłumów i budek z pamiątkami. Tylko Ty wspaniała przyroda, szum drzew oraz potoku Duże Jaszcze. Szlak początków wspaniale przygotowany poprzeplatany schodkami i mostkami. Podejść było niewiele i tylko urozmaicały naszą wędrówkę. Niewielki odcinek leśny prowadzi natomiast zarośniętą ścieżką, którą trzeba było się przedzierać. Miejscami oczywiście było błocicie, ale to tylko uatrakcyjniło wędrówkę naszym najmłodszym turystom. Na szlaku minęliśmy dwie rodzinami z dziećmi, co tylko potwierdza, że szlak na Magurki jest idealny również na rodzinne wyprawy. 
 
      Zdecydowanie to nasze odkrycie tego roku - wspaniały, spokojny i atrakcyjny szlak, do tego nie za długi i mało wymagający. Polecam, my wróciliśmy zachwyceni!

 
Pasmo górskie: Gorce
Szczyt: Magurki
Data: 14 lipca 2020
Wyjście/powrót: Ochotnica Górna - Jaszcze Duże - Przełęcz Pańska Przechybka -Magurki - Jaszcze Duże (ścieżka przyrodnicza zielona)
Ekipa: 5 osób
Wiek: 7 - 40 lat
Czas wyprawy: ok 3,5 godzinyDalsze plany:

     Z pewnością chcielibyśmy jeszcze wrócić na Magurki i  wybrać przejście drugim podejściem - Szlakiem Kultury Wołoskiej. W gminie Ochotnica Dolna są 4 wieże widokowe. Udało się man już zdobyć 2 - Wieże na Magurkach i Wieżę na Lubaniu, pozostały jeszcze wędrówki w kierunku wieża widokowej na Koziarzu i na Gorcu. Jeśli nie w tym roku, to na pewno w następnych.
Do zobaczenia na szaku!
 

Ten wpis powstał w ramach konkursu Rajd na raty organizowanego przez PTTK SzczawnicaBardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał. 
Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia