Lubisz kosmetyki? Chcesz poznawać nowości? Jesteś łowczynią okazji, która równie chętnie uzupełni swój budżet? Zostań Konsultantką Avon i korzystaj z wielu dodatkowych możliwości. Oszczędzaj na zakupach, zamawiaj produkty ze zniżką i z dostawą bezpośrednio do domu. Zarejestruj się na Konsultantka.pl Avon całkowicie za darmo i ciesz się kosmetykami w super niskich cenach. Rejestracja AVON jest szybka i bezproblemowa, a dalsza współpraca zależy tylko od Ciebie. Nie masz żadnych zobowiązań, to dodatkowe zajęcie, które możesz wykonywać w czasie wolnym. Dołączając do Avon jako konsultantka i pracuj na własnych zasadach.

Mały naukowiec - ciecz nienewtonowska.

piątek, 15 kwietnia 2016

Ciecz nieniutonowska, to płyn, który przeczy podstawowym prawom fizyki, a jednocześnie w fantastyczny sposób wypełni czas Twojemu dziecku. Nie znam małego naukowca, który by eksperymentowi poświęcił tylko kilka minut.

Każde dziecko zna ciecze - mleko, sok, rosół, ale czy są ciecze, po których można chodzić, a raczej biegać?
W życiu codziennym spotykamy się z płynami newtonowskimi. Kiedy je przelewamy, możemy rozlać, gdy uderzamy dłonią w jej powierzchnię, rozpryskuje się.
Czym są więc ciecze nieniutonowska lub jak kto woli nienewtonowska?  W spoczynku, bez działającej na nie żadnej siły zachowuje się jak zwykła ciecz - przelewa się, zajmuje całą dostępną powierzchnię. Gdy tylko dostarczymy jej jakąś energię, np. poprzez nacisk, ciecz ta zachowuje się jak ciało stałe, jest twarda, krucha.

Do eksperymentu potrzebne są:
 • mąka ziemniaczana (skrobia)
 • chłodna woda
 • miska, łyżka
 • ewentualnie barwnik np. spożywczy


Przebieg doświadczenia:

Wymieszać mąkę ziemniaczaną z wodą w odpowiedniej proporcji. Proporcje w internecie są bardzo różne 1:1 lub 2:1 - z przewagą mąki. Najlepszym sposobem jest stopniowo dodawać skrobię do wody, dokładnie mieszając i obserwując konsystencje. Mieszanina powinna sama spływać z łyżeczki jak gęsta ciecz, ale przy energicznych ruchach łyżeczką można ją pokroić.

Nie należy się przejmować zabrudzeniami, ponieważ ciesz nieniutonowska bardzo łatwo daje się usunąć. Można zmieść zmiotką, a następnie zmyć wodą. Proponuje również zabawę na rozłożonej foli lub na podwórku.

Eksperymentowanie:

1. Szybkimi ruchami formujemy kulkę z ciecz i kładziemy ją na podłożu. Kulka w mgnieniu oka rozpływa się.

2. Można uformować kulkę i trzymać na dłoni obserwując jak przelewa się między palcami.

3. Mocni uderzamy dłonią, palcem w powierzchnie cieczy. Ciecz jest twarda. Jeżeli delikatnie położymy rękę, ciecz wciągnie ją.

4. Kładziemy klocki, monety na powierzchni cieczy. Przedmioty toną w cieczy nienewtonowskiej.

5. Na zabezpieczony (np. folia spożywczą) głośnik kładziemy ciecz i włączamy rytmiczną muzykę. Ciecz zaczyna "tańczyć" pod wpływem fali dźwiękowej na głośniku.

6. Łyżeczką lub nożem możemy kroić, przekładać ciecz jak ciało stałe, o ile robimy to energicznie.

7. Ciecz nieniutonowska doskonale barwi się: barwnikami spożywczymi, farbami lub bibułą, dzięki czemu możemy uzyskać dowolne barwy i kompozycje.

8. Szybkimi ruchami dmuchamy na powierzchnię lub wdmuchujemy powietrze w jej głąb.

8. Jeżeli przygotujemy ciecz nieniutonowską w dużym pojemniku lub basenie można spróbować po niej szybko przebiegnąć. Należy chodzić szybko i mocno naciskać stopami na powierzchnię cieczy.    

Warto również wspomnieć, że ciecz newtonowska zachowuje się jak bagna lub ruchome piaski. Osoby, które grzęzną w takiej pułapce, szarpiąc się sprawiają, że bagno jeszcze bardziej je wciąga.

 Zapraszamy na film zmontowany przez mojego syna ;)


Biorę udział w wyzwaniu - Dziecinne ...


Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał. Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!
Mama do sześcianu :)

2 komentarze:

 1. Super jest ta masa nieniutonowska.
  My robiliśmy. Taka ,,magia", a tylko dwa składniki :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. A może jakieś informacje na temat wody lodowej? Myślę, że wiele informacji na jej temat możecie znaleźć sobie na stronie https://issuu.com/woda-lodowa . Tam też dodatkowo znajdziecie sobie wszystkie informacje, które będą pomocne w otrzymaniu odpowiedniej wiedzy.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia