Lubisz kosmetyki? Chcesz poznawać nowości? Jesteś łowczynią okazji, która równie chętnie uzupełni swój budżet? Zostań Konsultantką Avon i korzystaj z wielu dodatkowych możliwości. Oszczędzaj na zakupach, zamawiaj produkty ze zniżką i z dostawą bezpośrednio do domu. Zarejestruj się na Konsultantka.pl Avon całkowicie za darmo i ciesz się kosmetykami w super niskich cenach. Rejestracja AVON jest szybka i bezproblemowa, a dalsza współpraca zależy tylko od Ciebie. Nie masz żadnych zobowiązań, to dodatkowe zajęcie, które możesz wykonywać w czasie wolnym. Dołączając do Avon jako konsultantka i pracuj na własnych zasadach.

Jak zbudować model komórki zwierzęcej?

czwartek, 27 października 2022

 
Szkoła stawia przed uczniami oraz ich rodzicami ciekawe wyzwania. Wśród nich są różnego rodzaje prace plastyczne i techniczne. Moje dzieci bardzo chętnie podejmują dodatkowe zadania i często pojawiają się u nas w domu niezwykłe projekty edukacyjne.
 
 
     Dziś przychodzę do Was z modelem komórki zwierzęcej, która wykonał mój syn w klasie 5. Niestety nie udało mi się uchwycić wszystkich etapów tworzenia komórki, ponieważ syn wykonał prace samodzielnie. Mam jednak nadzieję, że zainspirujemy wasze pociechy i może nieco ułatwimy podobne prace. 

Dlaczego warto wykonać model przestrzenny komórki?

     Komórki nie są widoczne gołym okiem i można je jedynie zobaczy na planszach, na filmach lub pod mikroskopem. Co znacznie ogranicza poznanie ich budowy przestrzenne i uchwycenie usytuowania poszczególnych organelli. Samodzielne wykonanie modelu budowy komórki pozwala lepiej wyobrazić sobie tą przestrzenną strukturę oraz ułatwi zapamiętanie najważniejszych organelli. Taki model może doskonale służyć do nauki oraz powtórek w szkole, ale równie dobrze posłuży w edukacji domowej.

Potrzebne materiały:

- duża i mała kula styropianowa
- plastelina
- farby plakatowe
- tekturka, papier kolorowy
- klej, nożyczki

Model komórki zwierzęcej  -  krok po kroku:

     W pierwszym etapie wycinamy z dużej kuli styropianowej około 1/3, a z kulki mniejszej około 1/4. Obie kule docinamy tak, aby dobrze pasowały i za pomocą kleju do tworzyw przyklejamy do siebie. Następnie malujemy naszą komórkę (dużą kulę) od wewnątrz i zewnątrz na wybrany kolory farbami plakatowymi. W kolejnym etapie z plasteliny tworzymy kolejne struktury komórkowe - wodniczki, aparat Golgiego, mitochondria, siateczkę śródplazmatyczną, rybosomy. Po wyschnięciu farb przyklejamy pozostałe struktury do wnętrza komórki. Polecamy skorzystać z kleju, wówczas mamy pewność, że nić nie odpadnie w czasie transportu np. do szkoły. Mniejszą kulkę, która jest jądrem komórkowym oklejamy plasteliną, w której wykonujemy małe dziurki. Są to otwory w podwójnej błonie jądrowej tzn. pory jądrowe. W jądrze komórkowym formujemy z plasteliny nic DNA oraz jąderko i wszystko wklejamy do środka jądra na wycięciu styropianowej kuli.

     Model komórki przytwierdził do tektury, którą wcześniej oklejamy papierem kolorowym. Do naszej podstawy przyklejamy tytuł pracy oraz opis struktur. Poszczególne struktury komórkowe oznaczamy karteczkami z numerkami, a na dołączonej planszy stworzymy legendę, w której wyjaśnił nazwy kolejnych organelli oraz dodatkowo dopisujemy ich funkcję.


Tekst objaśnienia: 

1. Jądro komórkowe - centrum komórki, steruje pracą komórki oraz przechowuje materiał genetyczny w postaci DNA

2. Jąderko - kontroluje podziały komórkowe

3. Mitochondrium - centrum energetyczne komórki, zachodzi w nim oddychanie wewnątrzkomórkowe

4. Wodniczki - liczne pęcherzyki uczestniczce w pochłanianiu i trawieniu, a także w usuwaniu różnych  substancje

5. Siateczka śródplazmatyczna - cienkie kanaliki uczestniczce w wytwarzaniu i transporcie białek oraz tłuszczów

6. Aparat Golgiego - organellum złożone z pęcherzyków, transportuje i przetwarza białek

7. Cytozol - galaretowata substancja wypełniająca wnętrze komórki

8. Błona komórkowa - otoczka złożona z lipidów oraz białek, ochrania oraz przepuszcza substancje z otoczenia do komórki  

9. Rybosomy - odpowiadaj za wytwarzanie białek  

* Tekst na podstawie książki Biologia 5 Nowa Era oraz informacji z lekcji


Strony internetowe, na których znajdziesz garść inspiracji:

https://biologiauczsiesam.wordpress.com/2018/01/22/jak-zbudowac-model-komorki-porady-i-inspiracje/

https://www.youtube.com/watch?v=i2t41Dj9Vcw

 http://spchobienia.pl/2021/05/06/przestrzenny-model-komorki/


Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał. 

Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!

5 komentarzy:

 1. O! Moja córka rok temu robiła taki sam model! Świetny sposób na naukę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dziękuję za inspirację do stworzenia modelu komórki zwierzęcej. Zdecydowanie najładniejsza i najdokładniejsza. Pozdrawiam. Ewa

  OdpowiedzUsuń
 3. Własnie to robię dla córki..świetna robota na weekendowy wieczór..pozdrawiam..mążwąż

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziś kończymy model komórki, opierając się na tym właśnie wzorze, który jest najlepszy, najdokładniejszy, świetny, dziękujemy, pozdrawiamy :):)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki, ratujesz mi życie

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia