Lubisz kosmetyki? Chcesz poznawać nowości? Jesteś łowczynią okazji, która równie chętnie uzupełni swój budżet? Zostań Konsultantką Avon i korzystaj z wielu dodatkowych możliwości. Oszczędzaj na zakupach, zamawiaj produkty ze zniżką i z dostawą bezpośrednio do domu. Zarejestruj się na Konsultantka.pl Avon całkowicie za darmo i ciesz się kosmetykami w super niskich cenach. Rejestracja AVON jest szybka i bezproblemowa, a dalsza współpraca zależy tylko od Ciebie. Nie masz żadnych zobowiązań, to dodatkowe zajęcie, które możesz wykonywać w czasie wolnym. Dołączając do Avon jako konsultantka i pracuj na własnych zasadach.

Balkonowa plantacja.

wtorek, 24 maja 2016

Mieszkanie w bloku ma swoje atuty, ale nie brak również minusów. Jednym z nich jest z pewnością brak ogródka, a jako osoba wychowana w domu z dużym ogrodem z częścią uprawną, marzy mi się troszkę pogrzebać w ziemi. Do tej pory balkon ozdabiały kwiaty oraz kilka doniczek ziołowych. Raz ładniejsze, innym razem wręcz żałosne w zależności od natłoku codziennych spraw. Trzeba to powiedzieć otwarcie. Moje życie prywatne odbija się wyraźnie w kondycji moich balkonowych roślin.

W tym roku po raz pierwszy postanowiłam pod naciskiem pięciolatka założyć plantacje truskawek oraz poziomek balkonowych. Jest do dla mnie całkowita nowość, ale raz kozie śmierć. Zakupiłam nowe doniczki, żwirek, ziemię oraz sadzonki truskawek oraz poziomek.

Istnieje kilka odmian truskawek i poziomek balkonowych, przy wyborze odpowiedniej rośliny warto zasięgnąć porady specjalisty. Mamy do wyboru:
- klasyczne truskawki o smacznych i dużych owocach, owocujące raz w roku od czerwca do lipca,  odporne na niskie temperatury - odmiany wczesne ‘Honeoye’, ‘Kama’, późniejsze ‘Kent’ lub najpóźniejsze ‘Vikat’.
- truskawki powtarzających owocowanie (tzw. całorocznych), które po około 4 tygodniach od pierwszego owocowania, wydadzą ponownie owoce. Polecane są odmiany "Selva", "Evita" i "Albion".
- truskawki owocują niemal bez przerwy od czerwca do późnej jesieni, np. odmiana ‘Tresca’,‘Ostara’), są jednak bardzo mało odporne na niską temperaturę.
- poziomki o czerwonych, dość dużych owocach, bezrozłogowe, odporne na mróz i powtarzające owocowanie - odmian „Rugia” lub „Regina” 
- poziomki o wyjątkowo dużych, czerwonych owocach - „Baron Solemacher” 
- poziomki o lekko wydłużonych, żółtych owocach, bezrozłogowa,  odporna na mróz i powtarzająca - odmiana „Yellow Wonder”.

Na dno pojemnika wysypujemy warstwę żwiru lub potłuczonych kawałków starych doniczek ceramicznych. Na taki drenaż wsypujemy dopiero ziemię, najlepiej żyzną, próchniczą. 

Zakładanie naszej balkonowej hodowli, było doskonałą okazja do edukacji i zabawy. Dzieciaki brały udział w zakupach, a potem pomagały w sadzeniu.  Wspólnie również przygotowaliśmy zasady uprawy naszych poziomek i truskawek.


Najkorzystniejszym stanowiskiem dla truskawek pnących jest miejsce słoneczne i odsłonięte. Jeśli stanowisko jest silnie nasłonecznione lub truskawki rosną w plastikowej skrzynce balkonowej, zalecane jest obfite podlewanie nawet 2 razy dziennie. W podlewaniu zawsze mogę liczyć na pomoc moich małych plantatorów.
 


Teraz nie pozostaje nic innego jak czekać na obfite zbiory i planowanie jakie pyszności z nich wykonam :) Masz doświadczenie w uprawie truskawek i poziomek balkonowych? Chętnie wysłuchamy porad i cennych wskazówek :)

Wpis powstał w ramach projektu:
http://mamadoszescianu.blogspot.com/2016/03/may-przyrodnik.html

Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał. 
Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!
Mama do sześcianu :)

3 komentarze:

  1. Balkon? Brak pomysłów na konkretną aranżację? No to musicie wejść sobie na stronę https://bilgorajska.pl/aktualnosc,13519,0,0,0,Wypoczynek-na-balkonie-to-podstawa.html . Tutaj pomysłów jest mnóstwo i ze wszystkich na pewno będzie Wam wygodnie korzystać. Sprawdzajcie, zastanówcie się i twórzcie fajną przestrzeń.

    OdpowiedzUsuń
  2. A masz jakieś lampy kule ogrodowe https://www.lampy-ogrodowe.pl/produkty/kategorie/kule-ogrodowe ? Jak to się Wam podoba? Bo moim zdaniem czymś takim tworzy się fajny klimat. Jak to widzicie?

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia