Lubisz kosmetyki? Chcesz poznawać nowości? Jesteś łowczynią okazji, która równie chętnie uzupełni swój budżet? Zostań Konsultantką Avon i korzystaj z wielu dodatkowych możliwości. Oszczędzaj na zakupach, zamawiaj produkty ze zniżką i z dostawą bezpośrednio do domu. Zarejestruj się na Konsultantka.pl Avon całkowicie za darmo i ciesz się kosmetykami w super niskich cenach. Rejestracja AVON jest szybka i bezproblemowa, a dalsza współpraca zależy tylko od Ciebie. Nie masz żadnych zobowiązań, to dodatkowe zajęcie, które możesz wykonywać w czasie wolnym. Dołączając do Avon jako konsultantka i pracuj na własnych zasadach.

"Księżna Margaret" Danielle Dutton

sobota, 18 marca 2017


"Księżna Margaret" napisana została z perspektywy tytułowej bohaterki, to ona pełni rolę narratora dzieląc się z czytelnikiem swoimi przemyśleniami i emocjami. Powieść łączy w sobie fikcję literacką, a także elementy biografii Margaret Cavendish żyjącej XVII wieku.
Autor: Danielle Dutton
Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 2017
Liczba stron: 200
Oprawa: twarda
Format: 135 x 205 mm
Cena okładkowa: 36,90 zł
Kategoria: bestsellery
 

Margaret od najmłodszych lat odstawała od wizji arystokratycznej damy. Często zatracała się w swoim świecie marzeń i fantazji, nie przywiązując zbyt dużej uwagi do strojów oraz towarzystwa. W czasie zawieruchy wojennej rodzina Margaret została aresztowana na kilka dni, a ich posiadłość ograbiona i zdewastowana. Po chwilach grozy Margaret poprosiła o zgodę na dołączenie do dworu królewskiego, z którym ostatecznie spędziła kilka lat na wygnaniu we Francji. Tam również poznała swojego mąż markiza Williama Cavendisha.


Czytając zapowiedź książki miałam wrażenie, że będę miła do czynienia z kolejną pozycją opisującą swawolne życie damy dworu, pełne romansów, tajemniczych schadzek, liścików miłosnych i plotek. Tymczasem Lady Cavendish była osobą stosunkowo nieśmiałą, skrytą i wierną uczuciowo. Dopiero po napisaniu swoich dzieł Margaret zaczęła otwarcie mówić o poglądach, szokować i budzić niesmak swoimi strojami oraz zachowaniem. To wówczas poznajemy jedną z największych ekscentryczek ówczesnych czasów. Pisano o niej na łamach gazet, jako największej skandalistce, a tłumy krzyczały na jej widok "Szalona Maggie!" 

"- Przekona się pan, drogi panie - gwałtownie mu przerwała - że natura kobiet 
równie trudno jest pojąć, jak naturę wszechświata. 
W salonie zapadła cisza." 

Na przekór ogólnie przyjętym normom pisała i publikowała tomiki poezji, traktaty filozoficzne, eseje i dramaty pod własnym nazwiskiem. Prowadziła dysputy z największymi myślicielami oraz jako pierwsza i przez 200 lat jedyna kobieta, została zaproszona do angielskiego towarzystwa naukowego The Royal Society.

"-Po raz pierwszy zdarza się, by Towarzystwo Królewskie gościło 
na swym posiedzeniu damę. 
Sala jest pełna - mówi Brouncker. - Są tu wszyscy."


Pomimo, że książka okazała się całkowicie odmienna od oczekiwań przeczytałam ją zaciekawieniem w ciągu jednego popołudnia. Historia przeplata się z fantazjami i myślami Margaret, tworząc zaskakującą i czasami dziwną mieszankę, w której jednocześnie jest coś fascynującego. W książce poznajemy także życie XVII w., szokujące metody leczenia, obyczaje oraz zmieniające się postawy i poglądy wobec odtaczającego świata. Opisy śmierdzącego fekaliami Paryża, leniwej angielskiej prowincji, Antwerpii i Londynu przeniosły mnie w odmienną rzeczywistości. Urzekło mnie również wydanie, w szczególności okładka książki w klimacie opisanej epoki. 

  Za możliwość poznania Lady Cavendish dziękuje:

 http://www.taniaksiazka.pl/messi-atomowa-pchla-luis-miguel-pereira-p-728964.html

Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał. 
Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!

5 komentarzy:

 1. Lubię takie propozycje książkowe ..

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię takie propozycje książkowe ..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Ja bardzo lubię książki o tematyce historycznej w szczególności dotyczącej Anglii. Cudowną serię stworzyła Philippa Gregory <3

   Usuń
 3. Nie przepadam za tego typu książkami, ale na pewno znajdzie ona licznych zwolenników :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie, to nie dla każdego propozycja, ale zaskakująco mnie wciągnęła i przeczytałam w jedno popołudnie :)

   Usuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia