Lubisz kosmetyki? Chcesz poznawać nowości? Jesteś łowczynią okazji, która równie chętnie uzupełni swój budżet? Zostań Konsultantką Avon i korzystaj z wielu dodatkowych możliwości. Oszczędzaj na zakupach, zamawiaj produkty ze zniżką i z dostawą bezpośrednio do domu. Zarejestruj się na Konsultantka.pl Avon całkowicie za darmo i ciesz się kosmetykami w super niskich cenach. Rejestracja AVON jest szybka i bezproblemowa, a dalsza współpraca zależy tylko od Ciebie. Nie masz żadnych zobowiązań, to dodatkowe zajęcie, które możesz wykonywać w czasie wolnym. Dołączając do Avon jako konsultantka i pracuj na własnych zasadach.

Fabryka Kart Trefl-Kraków rozdaje karty już od 70 lat!

czwartek, 7 września 2017Karty były  w dawnych czasach jedną z najpopularniejszych rozrywek, a i dzisiaj mają rzeszę zagorzałych zwolenników. O tym, że warto grać w karty pisałam już wcześniejszym poście.

Historia kart w Polsce, czyli wszystko zaczęło się w Krakowie

Kartownicy, czyli wytwórcy kart, najpierw pojawili się w Krakowie. To właśnie z dawnej stolicy pochodzą najstarsze znane polskie karty, datowane na 1499 rok. Początkowo polska talia wzorowana była na niemieckiej i wyglądała zupełnie inaczej niż dzisiejsze karty.


Początki Fabryki Kart Trefl-Kraków
W tym roku Fabryka Kart Trefl-Kraków obchodzi siedemdziesięciolecie działalności, a wszystko zaczęło się w 1947 roku. Rok później, zarządzeniem ministerialnym, zmieniono jej nazwę na Krakowskie Zakłady Wyrobów Papierowych. Przez większość czasów PRL-u karty do gry na terenie Polski produkowano tylko w Krakowie. Firma ściśle współpracowała z artystami z Akademii Sztuk Pięknych, co dało efekt w postaci oryginalnych, pięknych projektów, często nawiązujących do polskiej tradycji.
Także według projektu prof. Franciszka Bunscha w 1963 roku powstała znana i używana do dziś talia do skata. Wzór i historia tych kart sięgają dawnej Polski, gdy zamiast damy i waleta w użyciu były wyżnik i niżnik.
W 1965 roku profesor Akademii Sztuk Pięknych, Leon Urbański, zaprojektował renesansową talię "Coopexim". To dziś najbardziej poszukiwany przez kolekcjonerów tytuł spośród wszystkich polskich kart. Joker projektu prof. Urbańskiego został włączony w skład jubileuszowej talii wydanej przez International Playing Card Society.
Wśród wybitnych polskich grafików współpracujących z Krakowską Fabryką byli także prof. Jan Szancenbach, autor pełnej wzorów i barw talii "Witrażowej" (1970-1975 r.), Anna Gaber, która stworzyła piękną, renesansową talię "Bridge" (1976 r.) oraz Maria Orłowska-Gabryś, jedna z najsłynniejszych polskich ilustratorek książek, która wyczarowała takie artystyczne perełki jak karty "Starościanka", "Barok", "Kasztelańskie" i "Jagiellońskie".

Karty ludowe projektu prof. Franciszka Bunscha
Talia autorstwa Marii Orłowskiej-Gabryś.
W latach 90. zmieniła się sytuacja polityczna Polski. Dla Fabryki był to dynamiczny i pracowity okres, zapadła wtedy decyzja o prywatyzacji. Jesienią 1997 roku powołane zostały Krakowskie Zakłady Wyrobów Papierowych Trefl-Kraków Sp. z o.o. Z ogromnym bagażem doświadczeń firma zaczęła realizować nowe pomysły i inwestycje, otworzyła się na europejski rynek, zwiększyła asortyment produktów o gry dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Powstała w związku z tym nowa linia wydawnicza - Trefl Joker Line.

Karty Trefl-Kraków na naszym blogu:

Grzyby Polski

Dzikie Ptaki Polski

Dzikie Zwierzęta Polski

ECO playing cards

Owady Polski

https://www.trefl.krakow.pl/
 
Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał.
Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!

3 komentarze:

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia