Lubisz kosmetyki? Chcesz poznawać nowości? Jesteś łowczynią okazji, która równie chętnie uzupełni swój budżet? Zostań Konsultantką Avon i korzystaj z wielu dodatkowych możliwości. Oszczędzaj na zakupach, zamawiaj produkty ze zniżką i z dostawą bezpośrednio do domu. Zarejestruj się na Konsultantka.pl Avon całkowicie za darmo i ciesz się kosmetykami w super niskich cenach. Rejestracja AVON jest szybka i bezproblemowa, a dalsza współpraca zależy tylko od Ciebie. Nie masz żadnych zobowiązań, to dodatkowe zajęcie, które możesz wykonywać w czasie wolnym. Dołączając do Avon jako konsultantka i pracuj na własnych zasadach.

Polowanie na grzyby. Od borowika do grzybowej - Zofia Leszczyńska-Niziołek

środa, 13 września 2023

Wycieczki do lasu w poszukiwaniu grzybów, to jedno z piękniejszych wspomnień mojego dzieciństwa. Jechaliśmy kilkanaście kilometrów na wieś do moich dziadków, a potem wspólnie sporą grupą wyruszaliśmy w pachnący lasu. Czasy się zmieniły, ja trochę urosłam, a technologie zawładnęły naszym życiem, ale las nadal jest pełen spokoju, atrakcji przyrodniczych i przygód. Dlatego zamiłowanie do wędrówek oraz zbierania darów lasu pragnę także zakorzenić u moich pociech.

     Z wielką przyjemnością sięgnęłam po książkę Polowanie na grzyby. Od borowika do grzybowej Zofii Leszczyńskiej-Niziołek ze względu na przykuwające wydanie, ale szybko przekonałam się, że znajdę tam dużo więcej niż tylko piękne fotografie.

„Czy wiecie, którego dnia Bóg stworzył grzyby? Ja wiem: w piątek, gdy kończyły się moje wakacje i za kilka dni musiałam wracać do Warszawy. Pojawiły się wczesnym rankiem w konopackich lasach i jakimś cudem wszyscy od razu się o tym dowiedzieli”.
      Tak zaczyna swoją opowieść autorka, której przygoda z grzybobraniem przekształciła się w prawdziwie zamiłowanie i sposób na spędzanie każdej wolnej chwili. O grzybach wie prawie wszystko i ma to nawet udokumentowane odpowiednimi certyfikatami, ale nadal pragnie poszerzać swoją wiedzę mykologiczną. W pierwszych krokach grzybiarza towarzyszyły jej tradycje rodzinne. Szacunku do przyrody uczyła się od babci, wuj rozwijał rywalizacje w zapełnianiu koszyków, a prababcia serwowała najpyszniejszą zupą grzybową. Teraz swoim doświadczeniem i wiedzą Zofia Leszczyńska-Niziołek pragnie podzielić się z czytelnikami w swojej pierwszej książce.
 
Autora: Zofia Leszczyńska-Niziołek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Buchmann
Data wydania: 6 września 2023
Liczba stron: 288
Oprawa: twarda
 
     Polowanie na grzyby zaczyna się od krótkiego opisu królestwa grzybów. W pierwszym rozdziale poznamy najważniejsze informacje i pojęcia związane z tą ciekawą grupą organizmów. Na kolejnych stronach możemy przeczytać jak dobrze przygotować się do grzybobrania oraz co zrobić z grzybami po powrocie do domu. Autorka podpowiada jak przygotować grzyby do suszenia, mrożenia, marynowania, smażenia, a nawet kiszenia i zasalania. Bardzo zainteresowała mnie kolejny rozdział, gdzie możemy przeczytać o miejscach, w których można spotkać grzyby. Zaopatrzeni w podstawową wiedzę możemy wyruszyć do lasu na spotkanie nie tylko z grzybami, ale również z kleszczami, komarami i innym świństwem, jak pisze autorka. 
     Oczywiście Polowanie na grzyby to barwny atlas grzybów, w którym znajdziemy zdjęcia i opisy najpospolitszych, najsmaczniejszych i mniej znanych grzybów. Każdy grzybiarz doceni również tabelę zawierającą zestawienie grzybów wraz z miesiącami kiedy wytwarzają owocniki. W książce znajdziemy mnóstwo fachowej wiedzy, anegdoty i prywatnych historii. Nie zabrakło tam również propozycji smakowitych przepisów kulinarnych oraz informacji na temat samodzielnej hodowli grzybów w domu. Książkę wypełniają grzyby jadalne, niejadalne i trujące oraz wszelkiego rodzaju przydatne informacje związane z wyprawą do lasu. Nie są to jednak suche fakty, a bardzo wciągająca opowieść zagorzałej grzybiarki z certyfikatem klasyfikatora grzybów - można powiedzieć grzybobranie na poziomie master.
 
Zobaczcie sami ... 
 

     Na koniec pragnę jeszcze raz zwrócić uwagę na piękne wydanie książki - twarda oprawa, mnóstwo zachwycających fotografii oraz przejrzyste ułożenie tekstu. Należny również pamiętać, że wydanie to uwzględnia nazwy grzybów wg. rekomendacji Komisji ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów. Na ostatnich stronach autorka umieściła również zestawienie wartościowych publikacji książkowych oraz internetowych przydatne dla każdego grzybiarza. Atlas może być idealnym prezentem oraz przydatną i ozdobą pozycją w naszej domowej biblioteczce. Polecam!

 Kto wybiera się na polowanie na grzyby?


Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał. 
Zapraszam do komentowania. Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia