Lubisz kosmetyki? Chcesz poznawać nowości? Jesteś łowczynią okazji, która równie chętnie uzupełni swój budżet? Zostań Konsultantką Avon i korzystaj z wielu dodatkowych możliwości. Oszczędzaj na zakupach, zamawiaj produkty ze zniżką i z dostawą bezpośrednio do domu. Zarejestruj się na Konsultantka.pl Avon całkowicie za darmo i ciesz się kosmetykami w super niskich cenach. Rejestracja AVON jest szybka i bezproblemowa, a dalsza współpraca zależy tylko od Ciebie. Nie masz żadnych zobowiązań, to dodatkowe zajęcie, które możesz wykonywać w czasie wolnym. Dołączając do Avon jako konsultantka i pracuj na własnych zasadach.

Produkty mleczne na stole przedszkolaka

wtorek, 10 października 2017



W czasach, gdy byłam dzieckiem, szklanka mleka i to prosto od krowy była symbolem zdrowego żywienia. Obecnie wokół mleka i jego przetworów narosło wiele kontrowersji. Czy słusznie są eliminowane z diety przedszkolaka?

      Dieta niemowlaka przez pierwsze półrocze jest oczywista dla każdego, jej podstawą jest mleko matki lub mleko modyfikowane odpowiednio dobrane do wieku. Sprawa nieco się komplikuje, gdy rozszerzamy menu naszych pociech. Wówczas produkty mleczne stają się często tylko dodatkiem, co niestety nie jest korzystne dla najmłodszych. O ile nie mamy do czynienia z alergią na białko mleka krowiego lub nietolerancję laktozy, przetwory mleczne nadal powinny stanowić główną bazę posiłków przedszkolaków oraz dzieci w wieku szkolnym.

Dlaczego mleko i jego przetwory są takie ważne?


     Mleko i przetwory mleczne to najłatwiej dostępne źródło dobrze przyswajalnego wapnia, pierwiastka niezbędnego do budowy zdrowych zębów i kości. Problemy z krzepnięciem krwi, drżenie rąk, problemy hormonalne mogą być objawem braku wapnia w naszym organizmie. W przetworach mlecznych znajdziemy także fosfor, potas, magnez, mangan, cynk i żelazo. Wymienione składniki mineralne warunkują prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmów dzieci. Mleko jest również bogate w dobrze przyswajalne białka, komplet witamin z grupy B oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A i D. Warto również pamiętać, że produkty mleczne fermentowane są źródłem bakterii probiotycznych, które wpływają pozytywnie na układ trawienny, pracę jelit oraz odporność organizmu.

Jak wzbogacić dietę przedszkolaka w produkty mleczne? 

      Mleko i przetwory mleczne powinny być stałym elementem diety dziecka w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Zgodnie zaleceniami dietetyków dzieci dziennie powinny wypijać 2-3 szklanki mleka lub innych jego produktów. W codziennych zakupach dla naszych przedszkolaków warto wybierać mleko o obniżonej zawartości tłuszczu, jogurty naturalne, sery twarogowe oraz kefiry. Pamiętać należy jednak, że mleko pozbawione tłuszczu traci niemal wszystkie wartości odżywcze. Dietetycy zalecają mleko dwuprocentowe, jako najbardziej optymalne. Desery mleczne, jogurty owocowe, mleka smakowe oraz sery podpuszczkowe twarde powinny być natomiast podawane w ograniczonej ilości.
      Co jednak jeżeli dziecko kategorycznie odmawia jedzenia produktów mlecznych? Jeżeli nie jest to związane z objawami nietolerancji - wzdęciami, bólami brzuszka, wsypkami itp. wówczas warto ukryć mleczne produkty w przygotowywanych posiłkach. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Przygotowując zupy warzywne warto pod koniec gotowania zabielić je śmietaną, jogurtem lub mlekiem. Nie znam dzieci, które oparłyby się pysznym naleśnikom czy gofrom na bazie mleka. Może odrobinę twarogu ze szpinakiem lub dżemem uda się ukryć w ślimakowych naleśnikach, a gofry mogą przybrać fantastyczne kształty. Wśród dań, które z reguły są dobrze przyjmowane przez dzieci warto również wymienić racuchy, oponki serowe oraz kluski leniwe z serem białym. Zawsze warto zaangażować dzieci do wspólnego gotowania, jest to doskonała forma spędzania czasu, a przygotowanie własnoręcznie posiłki z pewnością będą chętniej zjadane.

naleśniki
 gofry
oponki serowe

     Desery to fantastyczna okazja, aby zaserwować naszym przedszkolakom sporą dawkę produktów mlecznych. Po pierwsze koktajle mleczno-owocowe na bazie jogurtu naturalnego, kefiru lub maślanki. Po drugie domowy budyń przyrządzony z żółtka, niewielkiej ilości mąki pszennej i ziemniaczanej, odrobiny cukru, masła i mleka. Po trzecie serniczki na zimno z serem białym oraz owocami. Tak naprawdę to tylko niektóre z propozycji pozwalające wprowadzić produkty mleczne do jadłospisu przedszkolaka.


      Dzieci warto również zainteresować akcjami promującymi produkty mleczne. Poprzez zabawę być może chętniej sięgną po mleko i jego przetwory. Dlatego z przyjemnością wspieramy ogólnopolską kampanię, której hasłem przewodnim jest „Poznaj Polską Rodzinę Mlekosławnych”. Prowadzone działania mają zachęcać Polaków do wybierania polskich produktów nabiałowych podczas codziennych zakupów, a sympatyczni bohaterowie na pewno zainteresują najmłodszych. Więcej informacje o kampanii możecie znaleźć na stronie internetowej www.mlekoslawni.pl oraz na fanpage’u www.facebook.com/MlekoslawniPL. Zapraszamy już dziś do poznania polskiej rodziny Mlekosławnych!

http://mlekoslawni.pl/

Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał.
Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!

6 komentarzy:

  1. U nas produkty mleczne to ulubiona kategoria żywieniowa syna :)

    OdpowiedzUsuń
  2. U nas nie było kolorowo, ponieważ córka miała alergię na nabiał przez ponad rok, potem minęło, ale nawyków nie miała wyrobionych. Niemniej cały czas staramy się uwzględniać nabiał w codziennej diecie - mleko i jego wyroby goszczą u nas co dnia - i zawsze oczywiście polskie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Na szczęście córka i synek uwielbiają wszystko co mleczne (wliczając oczywiście wybrane łakocie:))

    OdpowiedzUsuń
  4. u nas mleko i gluten totalnie odpada z diety. Na szczęście są produkty mlekozastępcze.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia