Lubisz kosmetyki? Chcesz poznawać nowości? Jesteś łowczynią okazji, która równie chętnie uzupełni swój budżet? Zostań Konsultantką Avon i korzystaj z wielu dodatkowych możliwości. Oszczędzaj na zakupach, zamawiaj produkty ze zniżką i z dostawą bezpośrednio do domu. Zarejestruj się na Konsultantka.pl Avon całkowicie za darmo i ciesz się kosmetykami w super niskich cenach. Rejestracja AVON jest szybka i bezproblemowa, a dalsza współpraca zależy tylko od Ciebie. Nie masz żadnych zobowiązań, to dodatkowe zajęcie, które możesz wykonywać w czasie wolnym. Dołączając do Avon jako konsultantka i pracuj na własnych zasadach.

"Matematyka na święta" - kalendarz

czwartek, 1 marca 2018

  

 Po raz kolejny autorka blogu Bajdocja zaprasza do wspólnej zabawy matematycznej. Tym razem poszukamy matematyki w motywach wielkanocnych.
      W oczekiwaniu na Święta Wielkanocne naszą przygodę matematyczną rozpoczniemy od zabaw związanych z kalendarzem. Powtórzymy miesiące, dni tygodnia i dokonamy prostych obliczeń. Może wydawać się, że te pojęcia są mało związane z matematyką, ale to bardzo błędne przeświadczenie. Uczniowie na wszystkich etapach nauki spotykają się zadaniami dotyczącymi kalendarza i czasu, a co najważniejsze to bardzo przydatna umiejętność w życiu codziennym.

Rok ma 365 lub 366 dni i jest podzielony na 4 kwartały i 12 miesięcy

 Czy znasz kolejne miesiące?

Nazwy miesięcy oraz pór roku powtórzyliśmy grając w grę "Sowa mądra głowa poleca 4w1" wydawnictwa Alexander.
  

Każdy miesiąc ma od 28 do 31 dni

Na soborze w Nicei w 325 roku ustalono, że Niedziela Wielkanocna obchodzona jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca między 22 marca a 25 kwietnia. Tegoroczne Święta Wielkanocne obchodzimy 1 kwietnia.

Ile dni ma dany miesiąc?

Każda kostka oznaczała miesiąc mający 31 dni, natomiast każde zagłębienie miesiąc 30 dniowy. Pierwsza kostka to styczeń, więc ma on 31 dni, zagłębienie po pierwszej kostce to luty - ma 28 lub 29 dni, druga kostka - marzec 31 dni, dołek po niej to 30 dni kwietnia itd.Za ile dni będziemy obchodzić Święta Wielkanocne? 

W kalendarzu odnaleźliśmy potrzebne daty  i uzupełniliśmy kartę, wycięliśmy jajka i przymocowaliśmy do kalendarza ściennego. Przeliczyliśmy dni i tygodnie do Świat wielkanocnych.

Tydzień to 7 dni
Święta Wielkanocne obchodzimy w Niedzielę Wielkanocną, a ukrzyżowanie Chrystusa wspominamy w Wielki Piątek.

Dni tygodnia powtarzaliśmy na platformie https://szaloneliczby.pl/dni-tygodnia/Jeśli chcesz zobaczyć jak zbudowaliśmy dawno temu zegary, to zapraszam -- KLIK
Wszystkie linki uczestników możecie zobaczyć na "Matematyka na święta" 2 - linki uczestników


https://bajdocja.blogspot.com/2018/02/druga-edycja-projektu-matematyka-na.html

Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał. 
Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!

9 komentarzy:

 1. O, no proszę, jakie świetne skojarzenie matematyczno-świąteczne! Brawo :-)

  Proszę, doklej link do wpisu ze zbiorem linków uczestników projektu: https://bajdocja.blogspot.com/2018/02/matematyka-na-swieta-2-linki-uczestnikow.html

  A blog nazywa się Bajdocja.
  Buba to ja :-)
  Pozdrawiam
  Buba z Bajdocji :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Miesięcy na kostkach u rąk nauczył mnie w dzieciństwie dziadek i do dziś czasem tak sprawdzam, jak mi się zapomni, czy dany miesiąc ma 30, czy 31 dni ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Metoda uniwersalna i jak widać ponadczasowa :) Ja tez z niej korzystam, a dzieciaki w mig pojmują i jest im łatwiej.

   Usuń
 3. Oj tak, miesiące na kostkach to sprawdzony patent!
  pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pamiętam jak pani w szkole uczyła nas miesięcy na kostkach i mówiła, ze lipiec i sierpień dlatego mają po 31 dni, żeby dzieci miały dłuższe wakacje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapraszam do kolejnej edycji projektu "Matematyka na święta" :-)
  https://bajdocja.blogspot.com/2019/11/matematyka-na-swieta-5-zaproszenie.html

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia