Lubisz kosmetyki? Chcesz poznawać nowości? Jesteś łowczynią okazji, która równie chętnie uzupełni swój budżet? Zostań Konsultantką Avon i korzystaj z wielu dodatkowych możliwości. Oszczędzaj na zakupach, zamawiaj produkty ze zniżką i z dostawą bezpośrednio do domu. Zarejestruj się na Konsultantka.pl Avon całkowicie za darmo i ciesz się kosmetykami w super niskich cenach. Rejestracja AVON jest szybka i bezproblemowa, a dalsza współpraca zależy tylko od Ciebie. Nie masz żadnych zobowiązań, to dodatkowe zajęcie, które możesz wykonywać w czasie wolnym. Dołączając do Avon jako konsultantka i pracuj na własnych zasadach.

Motyle - cykl życiowy, zabawy plastyczne

czwartek, 14 maja 2020


Jedną z najpiękniejszych oznak wiosny są motyle - zachwycające, delikatne, nieuchwytne. Dzisiaj chciałabym opowiedzieć wam o tym jak spędźmy czas poznając te piękne stworzenia. Znajdzie się tu karty pracy do pobrania oraz propozycje prac plastycznych, zapraszam!


     Na całym świecie żyje ponad 150 tys. gatunków motyli, z czego w Polsce występuje ich tylko około 3 tysiące. Występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Motyle są zwierzętami zmiennocieplnymi. Muszą one gromadzić energię podczas wygrzewania się w miejscach słonecznych, rozkładając przy tym swe skrzydełka. Zimę motyle mogą przetrwać dzięki hibernacji. Mają fascynujący cykl życiowy – z żarłocznej gąsienicy przekształcają się w budzącą zachwyt postać dorosłą, która często nie pobiera pokarmu i żyje tylko kilka godzin. 

Magia natury – przemiana z poczwarki w motyla


Jaja motyli - motyle najczęściej składają jaja na liściach, łodygach lub innych częściach roślin pokarmowych. Jaja są składane pojedynczo lub w złożach, nawet po kilkaset sztuk.

Gąsienice motyli - gąsienice mogą mieć różne kształty, ubarwienie, mogą być pokryte różnego rodzaju włoskami. Ciało gąsienicy składa się z głowy, a także z segmentów tułowia, odwłoka oraz trzech par odnóży, a także pięć par tzw. posuwek. Gąsienice zazwyczaj są roślinożerne i mają ogromny apetyt. W ciągu swojego istnienia gąsienice kilkakrotnie zwiększają swoje rozmiary.

Poczwarka motyli - poczwarka  motyli jest poczwarką zamkniętą, czyli nie widać co dzieje się w jej wnętrzu. Najczęściej nieruchomo zwisają z gałązek lub liści. Nie pobierają pokarmu. Jednak w ich wnętrzu zachodzi niesamowita przemiana! Ciało gąsienica ulega stopniowemu rozpuszczeniu i powstają narządy postaci dorosłej. 

Postać dorosła motyli, czyli imago - postacie dorosłe motyli mają zdolność przemieszczanie się i rozmnażanie. 

 

Cykl życia motyla - karty pracy


     Przygotowałam dwie wersje kart pracy do druku przedstawiające cykl życiowy motyla. Prosty schemat pozwala dziecku poznać koleje stadia rozwojowe motyli, wystarczy wyciąć nazwy i przykleić w odpowiednim miejscu oraz domalować/dokleić kolejne formy. Karty mogą służyć do wprowadzenia tematu jak i na podsumowanie zajęć o rozwoju motyli.

 Pierwsza karta pracy pozwala samodzielnie narysować lub wykleić z plasteliny kolejne stadia.


https://drive.google.com/file/d/1uNQoUQrWBkq9B6tkMi2AEP8TJatou_mg/view?usp=sharingDruga karta zawiera dodatkowo gotowe grafiki do wycięcia, pomalowania i przyklejenia. 


https://drive.google.com/file/d/1GtpJCWBIgtxdLWWAJn2Pr3LOCBOSvAlw/view?usp=sharing

 


 

Gąsienica  - prace plastyczne


Do wykonania potrzebujemy:
 • papier techniczny biały
 • farby, flamastry
 • nożyczki
Z papieru wycinamy szablon naszej gąsieniczki z otworami na "paluszkowe" odnóża. Z wykorzystaniem farb nadajemy gąsieniczkom wspaniałe barwy, dorysowujemy oczy i uśmiechnięte buźki. Po wyschnięciu gąsieniczki gotowe są od zabawy i wyścigów.

WIĘCEJ gąsienicowych pomysłów znajdziesz w poście Zwierzaki cudaki gąsienicowo. 


Motyle - prace plastyczne


Do wykonania potrzebujemy:
 • papier biały lub kolorowy
 • plastelina
 • nożyczki
 • kredki, farby, flamastry
 • patyczki drewniane lub gumowe

Rysujemy motyle skrzydła, malujemy i wycinamy. Na środku nacinamy i umieszczamy patyczek. Na końcu patyczka doklejamy główkę.
Zobacz również na nasze zabawy z pszczołami - Pszczela rodzina


Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał.
 Zapraszam do komentowania tu lub na FB
Pozdrawiam!

6 komentarzy:

 1. Wspaniały pomysł! Myślę, że moja córka chętnie dowiedziałaby się czegoś więcej o motylach. Muszę jej pokazać Twoje materiały:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio robiliśmy taki cykl życiowy pszczoły. Dzieciaki były zachwycone 😍

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne karty pracy. Ciekawy pomysł na naukę w domu;-) ;-P

  OdpowiedzUsuń
 4. Super pomysł na zabawę dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 5. A co sądzicie o tym - https://arkadiacare.pl/ ? Dobry kierunek? Agencje opiekunek osób starszych w Niemczech szukają odpowiednich osób, więc da się znaleźć zatrudnienia. Ale jak to później wygląda od środka?

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia