Lubisz kosmetyki? Chcesz poznawać nowości? Jesteś łowczynią okazji, która równie chętnie uzupełni swój budżet? Zostań Konsultantką Avon i korzystaj z wielu dodatkowych możliwości. Oszczędzaj na zakupach, zamawiaj produkty ze zniżką i z dostawą bezpośrednio do domu. Zarejestruj się na Konsultantka.pl Avon całkowicie za darmo i ciesz się kosmetykami w super niskich cenach. Rejestracja AVON jest szybka i bezproblemowa, a dalsza współpraca zależy tylko od Ciebie. Nie masz żadnych zobowiązań, to dodatkowe zajęcie, które możesz wykonywać w czasie wolnym. Dołączając do Avon jako konsultantka i pracuj na własnych zasadach.

Metoda globalnego czytania.

środa, 15 lutego 2017


źródło http://www.wydawnictwo-pentliczek.pl/
       Z metodą globalnego czytania miałam pierwszą styczność 3 lata temu, gdy mój syn uczestniczył w zajęcia opartych na tej metodzie w przedszkolu. Syn bardzo entuzjastycznie bawił w "czytaniem" i teraz chciałam popracować w ten sposób również z córką.
   
      Metoda czytania globalnego jest jedną z niewielu metod pozwalających na naukę czytania dzieci w wieku poniżej 6 lat. Wykorzystuje ona typową dla tego okresu zdolność do zapamiętywania grafiki zapisanego wyrazu. Dziecko nie znając poszczególnych liter, wyraz widzi jako całość. W polskich szkołach pracuje się metodą analityczno-syntetyczną, która polega na znanym nam składaniu liter w wyrazy, a potem wyrazy w zdania. Dzieci młodsze nie mają jeszcze tak rozwiniętych możliwości analizy i syntezy, natomiast mają olbrzymi potencjał w bardzo szczegółowym zapamiętywaniu obrazów. W metodzie globalnej wykorzystuje właśnie tą naturalną zdolność, a zapamiętywanymi obrazami są wyrazy. Warto, więc skorzystać i rozbudzać chęci poznawania otoczenia właśnie z wykorzystaniem metody czytania globalnego.

     Bardzo istotna w czytaniu globalnym jest forma nauki, czyli wspólna zabawa. Trzeba podkreślić, że w tak młodym wieku, dużo ważniejsze od wyników jest pozytywny przekaz. Dziecko powinno wspólnie z rodzicem czerpać przyjemność ze zdobywania wiedzy, a co za tym idzie budowanie własnej wartości. Naukę czytania metodą globalną można połączyć z zabawami ruchowymi, muzycznymi i plastycznymi, co stymuluje proces zapamiętywania. Ważne jest również, że możemy nią pracować w każdym dowolnym momencie - w podróży, w kolejce do lekarza itp. Dziecko uczy się również od najmłodszych lat, że czytanie i książki, to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Takie zakorzenione przekonanie może w przyszłości przerodzi się w prawdziwą czytelniczą pasję.

    Metoda globalnego czytania polega na wielokrotnym pokazywaniu dziecku wyrazów z jednoczesnym ich artykułowaniem. To doskonała zabawa logopedyczna, która wpływa na rozwój słownictwo dziecka. Plansze do nauki metodą czytania globalnego można wykonać samemu – wydrukować na domowej drukarce lub odrysować ręcznie. Pamiętać należy jedynie, aby czcionka była duża, drukowana z użyciem małych liter.  Gotowe plansze do nauki czytania metodą globalną wraz z przewodnikiem można również nabyć w sklepie: www.e-pentliczek.pl. Tablice autorstwa Marii Trojanowicz-Kasprzak opatrzone są po jednej stronie w obrazek, ułatwiający skojarzenie wyrazu z przedmiotem. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Pentliczek otrzymamy w najbliższym czasie zestaw startowy do nauki czytania metodą globalną wraz z przewodnikiem.

Z niecierpliwością oczekujemy na nasz pakiet oraz na wspólną zabawę w czytanie.Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał.
Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!

5 komentarzy:

  1. Ciekawa metoda i w sumie fajny pomysł na prezent dla jakiegoś maluszka :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę się wziąć z synem za naukę :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Stosowałam tę metodę z synem. Zaczął czytać, kiedy miał 4,5 roku. Polecam :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia