Wielkanocne ozdoby z masy solnej

czwartek, 9 kwietnia 2020Mimo tegorocznej atmosfery daleko odbiegającej od świątecznej, my staramy się maksymalnie przywołać klimat wielkanocny. Rzeżucha kiełkuje na parapecie, przepisy kulinarne zaplanowane, a w między czasie powstają drobne ozdoby świąteczne.


Przepis na najprostszą masę solną


1/2 szklanka mąki pszennej
1/2 szklanka drobnej soli
około 1/4 szklanki ciepłej wody

     Składniki mieszamy ostrożnie dolewając wodę, aż do uzyskania jednolitej masy konsystencji twardej plasteliny. Masa nie może być za rzadka, ponieważ całość będzie się rozlewać i nie uda nam się ulepić naszych figurek. 

     Mieszanie wszystkich składników możemy spokojnie zlecić małym artystom, oczywiście należny uzbroić się w cierpliwość, bo z pewnością bałaganu będzie sporo. Jednak zabawa z masą solną potrafi zająć na dłuższa chwilkę nasze pociechy. A przy okazji rozwijamy je manualnie, artystycznie i kreatywnie.


Wielkanocne ozdoby z masy solnej 


     Z masy solnej możemy wykonać dowolne ozdoby świąteczne, oczywiście w czasie Wielkanocy najpopularniejsze są króliczki, baranki oraz kurczaczki. Jednak masa solna daje duże pole do popisu i możemy podać się szałowi tworzenia.

     Wctym roku klasyczne symbole wykonała samodzielnie moja siedmiolatka. Muszę przyznać, że dawno nie widziałam ją z takim zacięciem artystycznym. Wielokrotnie poprawiała swoje małe dzieła sztuki i była bardzo krytyczna wobec siebie. Okraszone łzami, nerwami i radością tworzenia powstały jedyne w swoim rodzaju ozdoby Świąt Wielkiej Nocy w naszym domu.


Suszenie masy solnej


     Najszybciej wysuszymy prace z masy solnej w piekarniku przez 1-2h (zależny od grubości figurek) przy temperaturze 100 oC. Figurki najlepiej pozostawić w spokoju na całą noc do wystygnięcia w wyłączonym piekarniku.

     To chyba najtrudniejsza część zabawy z masą solną. Oczekiwanie nie należy do ulubionych zajęć naszych dzieci. Córka dobrą chwilę jedząc jogurta wpatrywała się w piekarnik, ale w końcu się poddała ;)


Malowanie masy solnej


     Do malowania figurek z masy solnej najlepiej użyć farb akrylowych, ale z doświadczenia wiem, że na domowy użytek wystarczą nierozcieńczone plakatówki. 

     W naszym przypadku malowanie było bardzo minimalistyczne, ale tak postanowiła autorka. Baranki są białe, króliczek też ma być biały, tylko kurczaczek tradycyjnie został żółciutki. 


Czy Wasze dzieci lubią zabawy z masą solną?


Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał. 
Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!

2 komentarze:

  1. Świetna zabawa pamiętam, że gdy byłam dzieckiem też robiłam takie ozdoby :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia