Lubisz kosmetyki? Chcesz poznawać nowości? Jesteś łowczynią okazji, która równie chętnie uzupełni swój budżet? Zostań Konsultantką Avon i korzystaj z wielu dodatkowych możliwości. Oszczędzaj na zakupach, zamawiaj produkty ze zniżką i z dostawą bezpośrednio do domu. Zarejestruj się na Konsultantka.pl Avon całkowicie za darmo i ciesz się kosmetykami w super niskich cenach. Rejestracja AVON jest szybka i bezproblemowa, a dalsza współpraca zależy tylko od Ciebie. Nie masz żadnych zobowiązań, to dodatkowe zajęcie, które możesz wykonywać w czasie wolnym. Dołączając do Avon jako konsultantka i pracuj na własnych zasadach.

Wieża widokowa na Lubaniu

sobota, 18 lipca 2020


Nasza pierwsza wyprawa na szlak w tym roku. Kości jeszcze zastane po zimowym lenistwie i narodowej kwarantannie, ale w głowie mnóstwo pomysłów oraz pięknych miejsc do odkrycia.Co uda się nam zrealizować?
     
     Gorce to pasmo górski leżące w Beskidach Zachodnich. Jego najwyższym szczytem i najbardziej znanym jest Turbacz (o Schronisku na Turbaczu i naszej wycieczce, możecie przeczytać w poście Turbacz – najwyższy szczyt Gorców), ale dziś zapraszam na wycieczkę na równie popularniejszych szczyt Gorców, czyli Lubań.

 

Lubań  -  góra z historią


     Lubań jeden z najwyższych szczytów w Gorcach, z charakterystycznymi dwoma wierzchołkami o wysokości 1211m zachodni i 1225m wschodni (to najczęściej podawane wysokości). Pomiędzy dwoma wierzchołkami Lubania rozpościera się rozległa polana Wierch Lubania. Miejsce krzyżowanie się głównych gorczańskich szlaków, a w miesiącach wakacyjnych funkcjonuje tu Studencka Baza Namiotowa Lubań. Bywa więc tu głośno i tłoczno.
     Lubań oferuje turystom niezwykle ciekawe historie i legendy. Pasterze wypasali tu owce i bydło, zbójnicy szukali schronienia, a legendy mówią o czarownicach i przeklętej górze. W czasie wędrówki można natrafić na ruiny dwóch schronisk, które strawił ogień oraz symboliczny grób z krzyżem upamiętnia partyzantów ukrywających się na Lubaniu w czasie II wojny światowej. Na szycie zachodni znajduje się natomiast kamienny ołtarz i krzyż papieski, który jest pamiątką górskich wędrówek Jana Pawła II oraz najnowsza atrakcja - wieża widokowa.
     Na szczyt prowadzi kilka szlaków - niebieski z Przełęczy Snozka, Ochotnicy Dolnej, żółty z Kluszkowiec, zielony z Tylmanowej, Grywałdu oraz czerwony najładniejszy i najdłuższy z Krościenka nad Dunajcem.

Mapa Gorców on-line: https://gorydlaciebie.pl/Zoomify/Gorce/

Wieża widokowa na Lubaniu


     Wieżę widokową wybudowaną na zachodnim wierzchołku Lubania. Dla ruchu turystycznego bezpłatnie udostępniono ją w 2015 roku. Jest jedną z czterech wieży widokowych w gminie Ochotnica Dolna ( więcej na końcu wpisu). Drewniana wieża na Luboniu ma wysokości 30 m i posiada taras widokowy na wysokości 20,70 m nad poziomem terenu. Na platformę widokową prowadzi 138 schodów - warto przeliczyć, zabawa murowana :). Pomosty spoczynkowe umożliwiają obserwację widoków na cztery strony świata. Platforma prezentuje się bardzo dobrze, jest zadbana i monitorowana całodobowo. Na tarasie znajdziemy tablice panoramiczne. A przy odrobinie szczęścia będziemy obserwatorami wspaniałego dzieła natury - Gorce, Pieniny, Jezioro Czorsztyńskie, Magurę Spiską i oczywiście Tatry.

Wszystko na wyciągnięcie ręki. Chyba, że mgły skutecznie ograniczą widoczność.Zdobywamy Lubań 

 

     Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy na leśnym parkingu w Grywałdzie. Ponieważ chcieliśmy maksymalnie skrócić czas wycieczki że względu na rozpiętość wiekową wędrowców (7 - 68 lat) wybraliśmy początkowo przejście leśną nieoznakowaną drogą. Droga jest bardzo dobrze utrzymana i jedynie podejście do Skałki Pisarzową, w którym dochodzimy do szlaku zielonego wymagało większego wysiłku. Trasa około 200 m prowadzi pod dużym nachylenia. Po opadach będziemy brnąc w błocie. Należy również pamiętać, że prowadzone są tam prace leśne i zadbać o własne bezpieczeństwo. 
     Przed nami ostatnie szczytowe podejście i tu można nieźle się nasapać. Podejście jest męczące, a na szlaku jest dość tłoczno. Nikt jednak nie odpuścił i w komplecie docieramy na szczyt. Po drodze zachodzimy do źródełka, oglądamy ruiny schronisk i poznajemy historie związane z tym miejscem.

Wspaniała pogoda, doskonałe humory, piękne widoki i naszą pierwszą wyprawę możemy uznać z 100% udaną.

Pasmo górskie: Gorce
Szczyt: Lubań
Data: 9 maja 2020
Wyjście/powrót: Grywałd
Ekipa: 8 osób
Wiek: 7 - 68 lat
Czas wyprawy: ok 5,5 godzinyDalsze plany:
     W gminie Ochotnica Dolna są 4 wieże widokowe. Oprócz tej na Lubaniu są to: wieża widokowa na Koziarzu, wieża widokowa na Gorcu i wieża widokowa na Magurkach. Atrakcje turystyczne powstała w latach 2014–2015 w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską. Na wieżach zamontowano kamery internetowe, dzięki czemu można na bieżąco śledzić panoramę -  http://www.ochotnica.pl/pl/514/0/kamery-online.html

Ten wpis powstał w ramach konkursu Rajd na raty organizowanego przez PTTK SzczawnicaBardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał. 
Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!

1 komentarz:

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia