Lubisz kosmetyki? Chcesz poznawać nowości? Jesteś łowczynią okazji, która równie chętnie uzupełni swój budżet? Zostań Konsultantką Avon i korzystaj z wielu dodatkowych możliwości. Oszczędzaj na zakupach, zamawiaj produkty ze zniżką i z dostawą bezpośrednio do domu. Zarejestruj się na Konsultantka.pl Avon całkowicie za darmo i ciesz się kosmetykami w super niskich cenach. Rejestracja AVON jest szybka i bezproblemowa, a dalsza współpraca zależy tylko od Ciebie. Nie masz żadnych zobowiązań, to dodatkowe zajęcie, które możesz wykonywać w czasie wolnym. Dołączając do Avon jako konsultantka i pracuj na własnych zasadach.

Życie i śmierć. Wielka księga pytań - Juan Luis Arsuaga i Juan Jose Millas

poniedziałek, 24 lipca 2023


Wokół nas dzieje się mnóstwo cudów, ale w codziennej gonitwie rzadko je dostrzegamy. Brakuje nam czasu na chwilę refleksji i zastanowienie się nad początkami życia na Ziemi, istotą ewolucji, czy podstawami istnienia i śmierci. 

     W czerwcu na rynku wydawniczym pojawiła się książka Życie i śmierć. Wielka księga pytań autorstwa wybitnego biologa i paleontologa Juan Luis Arsuagi oraz hiszpańskiego dziennikarza Juan José Millás’a. Juan Luis Arsuaga poświęcił lata na badanie historii życia na Ziemi i jest autorem bestsellerowe książki Życie. Fascynująca podróż przez 4 miliardy lat, o której możecie więcej przeczytać w odrębnym wpisie na blogu. Natomiast Juan José Millás jest pisarz i dziennikarz, którego nagradzane powieści przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków. Ich wspólne rozmowy, obserwacje dały podstawy do powstania obszernej rozprawy na temat początków i końca egzystencji.


Autorzy: Juan Luis Arsuaga, Juan Jose Millas
Wydawnictwo: Znak 
Data wydania: 14.06.2023
Liczba stron: 448
Oprawa: twarda
Cena:  64,99 zł

     Życie i śmierć. Wielka księga pytań to studium na temat współczesnej wiedzy oraz teorii opartej na pracy pokoleń naukowców, badaczy i myślicieli. W części pierwszej autorzy obserwują, analizują i prezentują różne aspekty życia człowieka, naczelnych, a także innych gatunków flory i fauny naszej planety. W części drugiej zatytułowanej Śmierć skupiają swoją uwagę na rozważaniach dotyczących przemijania istot żywych. W czasie lektury odkryjemy, dlaczego mysz żyje zaledwie trzy lata, a homar sto czterdzieści oraz poznamy gatunki, które możemy nazwać nieśmiertelnymi. Dowiemy się co to jest melanina, dymorfizm płciowy, poznamy życie neandertalczyka i współczesnych Hiszpanów. Poznamy podstawy badań szeregu sławnych uczonych oraz teorie powstałe przez ostatnie dziesięciolecia. W czasie lektury otrzymamy sporą dawkę wiedzy paleontologicznej i biologicznej, jednak w większości wyjaśniona jest na prostych przykładach z życia codziennego. Wraz autorami wędrujemy uliczkami Madrytu, odwiedzamy popularne restauracje, targowiska, plac zabaw, a nawet stanowisko archeologiczne. W czasie naszej czytelniczej podróżny odkrywamy, że wszędzie tam ukryta jest biologia i powtarzający się cykl życia oraz śmierci.

Czy jesteśmy zaprogramowani na określoną długość życia? 

Czy człowiek może być nieśmiertelny? 

A może to dobrze, że umieramy?

      Autorzy wprowadzają czytelnika w świat naukowych rozważań na temat istoty życia, przemijania i śmierci. Na przeszło czterystu stronicowej rozprawie stawiają mnóstwo pytań o sens życia w aspektach biologicznych, historycznych i filozoficznych. Nie odrzucają pytań trudnych i tych, na której nie posiadają jednoznacznej odpowiedzi. Wszak w tytule znajdziemy Wielka księga pytań nieco wskazując, że nie wszystkie odpowiedzi są podane na przysłowiowej tacy. To skutecznie zmusza czytelnika do refleksji i dalszych poszukiwań.

     Książka pomimo wyraźnego aspektu naukowego zawiera również zabawne anegdoty i ciekawostki, dzięki czemu czytelnik odnosi wrażenie, że czyta opowieść przygodowo-obyczajową, a nie nużącą rozprawę akademicką. Należy jednak podkreślić, że wszelkie informacje są oparte o rzetelne źródła i podstawy badań naukowych. Całość została podzielona na 16 często bardzo krótkich rozdziałów, a informacje przekazane są w przystępny i zrozumiały. Książkę czyta się lekko i całkiem szybko.

     Jeśli fascynują Cię zagadnienia związane z ewolucją życia, to książka dla Ciebie. Jeśli natomiast skupiasz się bardziej na filozoficznych podstawach życia, to również znajdziesz w niej coś dla siebie. Jeśli chcesz odkryć i dowiedzieć się czegoś więcej o fenomenie życia, to również polecam sięgnij po tę lekturę.


Na jakie pytanie Ty chcesz znaleźć odpowiedź?

Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał. 
Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!

4 komentarze:

 1. Brzmi ciekawie! Myślę, że mogłabym przeczytać tą książkę z zainteresowaniem, lubię takie tamaty

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi ciekawie. Może uda mi się poczytać

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie jest to bardzo zajmujące wydanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa propozycja. Lektura z pewnością znajdzie swoich zwolenników.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia