Lubisz kosmetyki? Chcesz poznawać nowości? Jesteś łowczynią okazji, która równie chętnie uzupełni swój budżet? Zostań Konsultantką Avon i korzystaj z wielu dodatkowych możliwości. Oszczędzaj na zakupach, zamawiaj produkty ze zniżką i z dostawą bezpośrednio do domu. Zarejestruj się na Konsultantka.pl Avon całkowicie za darmo i ciesz się kosmetykami w super niskich cenach. Rejestracja AVON jest szybka i bezproblemowa, a dalsza współpraca zależy tylko od Ciebie. Nie masz żadnych zobowiązań, to dodatkowe zajęcie, które możesz wykonywać w czasie wolnym. Dołączając do Avon jako konsultantka i pracuj na własnych zasadach.

Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat. Część 2

piątek, 5 sierpnia 2016

 
"Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie".
głosił  Stanisław Jachowicz

Współtwórca bomby wodorowej - Stanisław Ulam. 
Jedna z najsłynniejszych śpiewaczek operowych - Ada Sari. 
Odkrywca grup krwi - Ludwik Hirszfeld. 

Znacie te nazwiska? Osiągnęli światową sławę, w Polsce, a są mało znani lub w ogóle zapomniani. Biografie wybitnych Polaków odkrywa Marek Borucki w swej najnowszej książce „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat- część 2”.

Autor: Marek Borucki
Wydawnictwo:  Wydawnictwo MUZA S.A.
Oprawa: twarda
Data wydania: 13-04-2016
Liczba stron: 496
Format: 45 x 249 x 177 mm
Cena okładkowa: 49,90 zł

"Ale nawet w Krakowie, gdzie przez wiele lat działał, mało kto dziś pamięta o profesorze Bujwidzie. Czy wie o nim cokolwiek przeciętny Polak? A przecież była to postać światowej sławy, wielce zasłużony dla Polski, a dla Krakowa w szczególności. Ma w grodzie Kraka słynny Polak niewielką uliczkę. Kiedyś było tu nawet muzeum jemu poświęcone, zostało jednak zlikwidowane".  

Czytam za wypiekami na twarzy i poszukuje informacji, choć małej wzmianki w moim umyśle, bo przecież to moja specjalizacja magisterska. Polski mikrobiolog, nie pamiętam go z wykładów, czyżbym nie uważała, czy po prostu nie było o nim wspomniane. I zdaje sobie sprawę jak ważna jest to książka dla Polaków, którzy tak chętnie kopiują i chwalą to, co zagraniczne.


"Gdy się pyta Polki używające kosmetyki do makijażu, co oznacza nazwa "Max Factor", najczęściej odpowiadają: "to Francuz, założyciel firmy albo:"to nazwa firmy francuskiej". Bliżej prawdy są te, które twierdzą, że to firma amerykańska. Ale skąd ta nazwa, rzadko kto wie. Kiedy okazuje się, ze to Polak ze Zduńskiej Woli jest twórcą kosmetycznego giganta, nasi rodacy są zaskoczeni, ale i dumni." 

Ja również bym tak odpowiedział i przypuszczam, że większość z Was również. Zaskoczeni? I to bardzo? Czytelnik po kilku biografiach przeżywa prawdziwe oświecenie, jakich wynalazków i czego dokonali nasi rodacy.


A książka zawiera mnóstwo takich informacji o znakomitym inżynierze Mieczysławie Bekkerze, który zaprojektował pojazd księżycowy, czy o Stefanie Manczarkowskim pionierze radiofonii i radiotechniki. Na łamach książki znajdziemy biografie nie tylko uczonych, ale również artystów, czy choćby fryzjera, który czesał Gretę Garbo i Marlenę Dietrich. Ich dokonania są wielkim wkładem w światowy postęp i rozwój kultury. Czytelnik sięgający po tę książkę poszerza swoją wiedzę również o czasach, w których przyszło tym ludziom pracować i tworzyć.


Marek Borucki w części 2 prezentuje 33 genialnych: konstruktorów, naukowców, artystów i wielu, którzy zapisali się na kartach historii, a łączy ich fakt, że mino wielkich dokonań, ich sylwetki uległy zapomnieniu. Opisuje życiorysy swoich bohaterów z prawdziwą pasją i zaangażowaniem. Każda historia poparta jest unikatowymi zdjęciami archiwalnymi oraz grafikami, dzięki którym możemy bliżej poznać sylwetki  prezentowanych postaci. Autor prezentuje również ciekawostki, a wszystko bardzo ciekawym językiem, który wzbudza podziw i dumę z opisywanych osiągnięć.


Książka „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat” kompendium wiedzy na temat osiągnięć Polaków i powinna zagościć jako pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego pasjonata, ale również każdego Polaka. Warto wiedzieć, że mamy wielu wspaniałych rodaków, którzy wpłynęli znacząco na bieg historii i nauki.

"Możemy być z nich dumni, poznajmy ich więc bliżej, bo zasługują na zaszczytne miejsce w Panteonie Narodowym na równi z wielkimi wodzami, sławnymi królami i przywódcami politycznymi".


 Za  książkę pełną zaskoczenia i dumy dziękuje:

http://www.taniaksiazka.pl/messi-atomowa-pchla-luis-miguel-pereira-p-728964.html

 Biorę udział w wyzwaniu - Grunt to okładka

Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał. Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!

5 komentarzy:

 1. Interesująca książka, jednakże tego typu nie dla mnie Monika Flok

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajna ksiazka ukazuje nam wiele slawnych twarzy

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajna ksiazka ukazuje nam wiele slawnych twarzy

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem ogromna fanką publikacji p.Marka Boruckiego po przeczytaniu pierwszej części, mam nadzieje że i druga mnie nie zawiedzie. Jest to typ książek które zmieniają świadomość czytelnika o otaczającym go świecie. Czytając pierwsza część myślałam, że wiele wiem i nic mnie nie zaskoczy...a jednak! Zapewne nie zawiedzie mnie też druga część której nie miałam okazji jeszcze zakupić. Polecam wszystkim miłośnikom histori, ale tez typowym "dociekliwcom". Przywróćmy pamięć o wielkich Polakach.
  Pozdrawiam
  Paulina Ul. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ada Sari... Pierwsze nazwisko, które rzucilo mi sie w oczy w tym wpisie. Wielkie wow!
  Uwielbiam takie ksiazki, mozna dowiedzieć się wiele interesujacych rzeczy. Szkoda, ze Wielcy Polacy czesto nie są znani i jedynie czasem doceniani na łamach historii.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia